BALKAN TÜRKLERİ ATA'NIN EVİNDEÇarşamba, 29 Nisan 2009

BALKAN TÜRKLERİ ATA'NIN EVİNDEGebze ve Darıca Dernekleri, etkinliklerine bir yenisini eklediler. Bu, uzun zamandan arzulanan Yunanistan'ın Batı Trakya gezisiydi. Elli kişilik bir grupla sırasıyla Gümülcine, İskeçe, Kavala, Drama ve Selanik şehirlerini ziyaret ettiler. İlk durakları Gümülcine olmak üzere dernek yöneticileri, Vali yardımcısı, Gümülcine Müftüsü, Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman ve Türk Gençler Birliğini ziyaret ettiler. Bu buluşmada karşılıklı görüşler paylaşıldı. Gezinin devamında kafile, İskeçe'nin tarihi yerlerini ve İskeçe Türk Birliği Derneğini ziyaret ettiler. Ev sahiplerinin ikram ettikleri demli çayların yanında kardeşçe konuşmalar ve karşılıklı fikir alışverişinde bulundular.
Gezimizin ikinci günü herkesin çok merak ettiği ATATÜRK'ÜN doğduğu Selanik şehrine hareket ettiler. Büyük heyecanla Atamızın evini ziyaret etmekle kalmayıp Fotoğraf makineleri ile bol bol resim çektiler, Selanik şehrinin tarihi yerlerini ve İzmir'in kordon boyuna benzeyen deniz kenarında gezintilerini sürdürdüler. Daha sonraki durakları yine çok merak edilen Kavala'ydı. Burada da şehir turu ile önemli yerleri gezip değerli bilgiler aldılar. Efsanevi Drama şehri de unutulmadı. Yağmurlu ve serin havaya rağmen Drama şehrini ve yeşil parklarını gezip fotoğraflarını çektiler. Dönüş yolculuğunda, İskeçe İline bağlı 2500 metre yükseklikte, bir dağ köyü olan Yassıören de her yıl düzenlenen Geleneksel Maye etkinliğine grubumuz da davet edilmişti. Tamamen Soydaşlarımızdan oluşan köyde, çok eskilerden Bulgaristan'dan, Rodoplar'dan gidenlerle tanışma fırsatı buldular ve hasret giderdiler.
Batı Trakya gezisinde görülen yerler, edinilen tarihi bilgiler, hele soydaşlarımızla karşılıklı fikir alışverişi ve dostane ilişkiler geziye katılanların yorgunluğunu tamamen unutturdu. Tüm katılımcılar, bu tür gezilerin bir gelenek haline gelmesini dileyip dernek yönetimine teşekkürlerini bildirdiler. Bu tür gezilerin insanlarımızın tarihi geçmişleri ile ilişkisini canlı tutacak kanısındayız.


DİĞER HABERLER