BALKAN TÜRKLERİ TARİHİ BULUŞMASI 2. GELENEKSEL BAHAR ŞENLİĞİCuma, 25 Nisan 2008

BALKAN TÜRKLERİ TARİHİ BULUŞMASI 2. GELENEKSEL BAHAR ŞENLİĞİGeçen sene Karaağaçlı Manisa'da başlatılan Balkan Müslümanlarının Tarihi Buluşması ve Bahar Şenliği bu yıl 19-20 nisanda Balkan Türkleri Tarihi Buluşması ve 2.Geleneksel Bahar Şenliği adı altında gerçekleştirildi.

19.04.2008 ilk gün Karaağaçlı'da saat 20.00'da başlayan etkinlik gece saat 02.00'a kadar sürdü ve geçen seneye nazaran katılım iki üç kat fazlaydı.

Açılış konuşmasını Karaağaçlı Belediye Başkanı Sn. Şerif BAŞKAL'dan sonra, sözü İzmir Avrasya Türkleri Derneğini temsilen Sn. Mehmet SERBEST aldı ve hemen ardından Manisa Balkan türkleri derneğini temsilen Sn. Mustafa KADER. aldıktan sonra şenlik bölümünü yine bir "Deryalar Türküsü" ve ozan üslubu bir konuşmayla şenlik bölümünü Sn. Mehmet SERBEST açtı ve Bulgaristan'dan gelen misafir folklor ve müzik grupları devam ettirdi ve büyük beğeni topladı.

20.04.2008 Manisa Merkez'de Cumhuriyet Meydanında aynı program devam etti ve saat 23.30'da son buldu.

İzmir Avrasya Türkleri Derneğini temsilen Sn. Mehmet SERBEST'in konuşması:

Çok değerli devlet büyüklerim. Sayın Valim, Sayın belediye başkanlarım,Komşu ülke Bulgaristan'dan gelen kardeş misafirlerimiz,değerli hanımefendiler beyefendiler, bugün bu etkinliğe ev sahipliği yapan Karaağaçlı ( Manisa ) Belediyesi ve sakinleri.

Manisa ve Karaağaçlı belediyeleri, Manisa Balkanlar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve İzmir Avrasya Türkleri Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin de ortaklaşa düzenlediği Balkan Türkleri'nin tarihi buluşması ve 2. Geleneksel Bahar Şenliğine hoşgeldiniz.

Çok kıymetli katılımcılar, kıymetli misafirler Balkan TÜrkleri'nin tarihi buluşmasında ve bahar şenliğinde bu yıl ikinci kez sizlerle bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyor ve bu etkinliğimizin her yıl, nesilden nesile devam etmesini can-ı yürekten istiyoruz.

Değerli katılımcılar, kuşlar yuva yapar yavru büyütmek için, insanoğlu ev yapar yuva kurup nesilini devam ettirebilmek için, yavru kuşar uçar yuvadan zamanı gelince, insanoğlu ayrılır evinden, kapısına ayrılık meleği gelip ayrılık haberini verince.

Sebepli sebepsiz kader ayırsa bile insanoğlunu, birgün nasip olur buluşmak insan birbirini sevince. İnsan hayatı bazen sevinç bazen hüzün gözyaşlarıyla doludur. Balkan Türkleri'nin de hayatı asırlardır bazen sevinç bazen hüzün gözyaşlarıyla bugünlere kadar gelmiştir. Bunu da sebebi insanoğlu üzerinde yapılan doğru veya yanlış siyasetlerdir. Bir ulusu ulus yapan onun geçmişi, tarihidir.Tarih asla değiştirilemez yanlış yazılamaz ve geçmiş tarihle siyaset yapılamaz. Ama yapılan yanlış siyaset ile insanoğlunun kaderi değişir ve üzerindeki tarih yazılır. Bunun da örneğini tarihte gördük.

Bulgaristanda 1980-1989 yılları arasında totaliter rejimin uygulamış olduğu yanlış bir siyaset sonucunda Bulgaristan Türkleri üzerinde bir tarih yazıldı ve nesillerini sürdürmek için kurduğu yuvalarını birçoğumuz doğduğu o toprakları hüzün gözyaşlarıyla terketmek zorunda kaldı ve dalga dalga göçler başladı ve göç çemberi hiç kapanmadı.

Biz balkan dernekleri olarak artık o güzel Rodopların yeşil yapraklarının tankların ve tüfeklerin kaldırdığı tozla kaplanmasını istemiyoruz. O şırıl şırıl akan Rodop ırmaklarının berrak sularına gözyaşlarımızın karışmasını istemiyoruz.Çünkü Balkan insanının artık akıtacak hüzün gözyaşı kalmadı.Kiminin gözyaşı yüreğine aktı zehir zindan oldu, kiminin ise dışarıya akıp sel ırmak oldu.

Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ün dediği gibi " Yurtta barış, Dünyada barış.". Biz de balkanlarda barış,dostluk, huzur istiyoruz. Balkanalrda turizm, ticaret ve bunun gibi kültürel faaliyetlerin artmasını istiyoruz.

Çünkü; turizmi ticaretin pasaportudur, ticaret barışın temeli. Kültürel faaliyetler ise dostluğa uzatılan ellerdir. İşte burada siyasetçilerimize büyük görevler düşmektedir. Şu an Türkiye Cumhuriyeti ve Bulgaristan Cumhuriyeti arasındaki ilişkiler son derece iyidir.Bunun devamını diliyoruz.

Yürütülen doğru siyaset sonucunda burada iki yıldır yüreğimizde zehir zindan olan hüzün göz yaşları, sevinç gözyaşlarına dönüşmüştür. Ve iki ülke siyasetçilerimize de buradan şükranlarımı sunarım.

Sözlerime son verirken bu etkinliğe maddi ve manevi katkılarından dolayı bu davayı birlikte üstlendiğimiz dava arkadaşlarımız, Manisa belediye başkanı Sn. Bülent KAR'a (Karaağaçlı belediye başkanı Sn. Şerif BAŞKAL'a) Manisa Balkanlar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Sn. Mustafa KADER'e ve yine maddi katkılarından dolayı Sarnıç belediye Başkanı Sn. İsmail ACAR'a Manisa valiliğine ve emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımı sunar, hepinizi sevgi saygıyla selamlar ve bir kez daha hoşgeldiniz diyorum.


DİĞER HABERLER