Balkan Türkleri'nden Yunanistan'a Sert TepkiCumartesi, 24 Ağustos 2019

Balkan Türkleri'nden Yunanistan'a Sert TepkiBalkan ve Rumeli Türkleri Konfederasyonu, Yunanistan Eğitim Bakanlığı'nın kararıyla 5 Türk okulunun daha kapatılmasına sert tepki verdi.

Yunanistan'ın Türk azınlık okullarını kapatarak uygulamaya çalıştığı ‘eğitim ambargosunun' kabul edilemez olduğunu belirten Dönmez, Yunanistan'a ‘soydaşlarımızı sahipsiz

Balkan ve Rumeli Türkleri Konfederasyonu ( BRTK), Yunanistan Eğitim Bakanlığı'nın kararıyla 5 Türk okulunun daha kapatılmasına sert tepki verdi. Böylelikle, Yunanistan Eğitim Bakanlığı'nın 2011 yılından bu yana Batı Trakya'da öğrenci sayısının yetersiz olmasını gerekçe göstererek kapattığı Türk azınlık ilkokulu sayısı 65' ulaştı.

Ulusal basında, Rodos, İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı'nın yaptığı açıklamaya dayanarak Yunanistan'da 5 Türk okulunun kapatılması konusunda yayınlanan haberlerin Balkan Türkleri'nde üzüntü yarattığını belirten Balkan ve Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Nedim Dönmez, söz konusu okulların öğrenci sayısı yetersizliği gerekçesiyle kapatılarak, öğrencilerin bölgedeki en yakın okula kaydırılmasını eleştirdi.

"YUNANİSTAN, KİNİNİ BİR TARAFA KOYMALI"

Söz konusu durumun azalan genç Türk nüfus ya da velilerin çocuklarını okula kaydettirmesi ile ilgili bir sonuç olabileceğini belirten Dönmez, " Atalarımızın yadigârı olan bu topraklarda nüfusumuzun azaltılması yetmiyormuş gibi, bir de soydaşlarımızın eğitim imkânlarının ellerinden alınması camiamızı derinden sarsmıştır. Yunanistan, Müslüman Türklere karşı olan kinini artık bir tarafa koymalı, çocuklarımızın hakkı olan eğitimin verilmesi için kapatılan okulları yeniden açmalıdır" dedi.

" EĞİTİM AMBARGOSU KABUL EDİLEMEZ"

Yunanistan'da doğup büyüyen tüm Türkler'in Yunanistan'ın geleceği için de ürettiğini vurgulayan Dönmez şunları söyledi: "Türklere maddi ambargonun yanı sıra uygulanan eğitim ambargosu yaşadığımız yüzyıla yakışmamaktadır. Yunanistan, soydaşlarımızı sahipsiz sanmamalı. Türkiye Cumhuriyeti bir an önce konuyla ilgilenmelidir. Balkanlar'daki Türkler bizim kanımız, canımızdır. Etle tırnak nasıl ki birbirinden ayrılmazsa, biz de Balkanlar'da yaşayan soydaşlarımızı yok sayamayız. Bu gidişat hayra değildir. Buna bir an önce dur denilmelidir".

Nedim DÖNMEZ
Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu
Gen.Bşk.Yardımcısı


DİĞER HABERLER