BALKANTÜRKSİAD'ın Bulgaristan ZiyaretiCuma, 29 Aralık 2017

BALKANTÜRKSİAD'ın Bulgaristan ZiyaretiBalkan Rumeli Sanayicileri ve İş Adamları Derneği'nin (BALKANTÜRKSİAD) iş gezileri kapsamında sürdürdüğü yurt dışı ziyaretlerinin son durağı Bulgaristan oldu.

BALKANTÜRKSİAD, misyonu gereği Bursa ve Balkanlar arasında yaptığı başarılı çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Kurulduğu günden bu yana Balkanlarla temasını artırarak sürdüren BALKANTÜRKSİAD, son dönemlerde Balkanlarla kurulan ekonomik iş birliklerinde büyük pay sahibi oldu.

1 Ocak'tan itibaren Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını üstlenecek olan Bulgaristan'a iş gezisi düzenleyen BALKANTÜRKSİAD heyeti, ekonomik ilişkilerle birlikte Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkileri geliştirmek anlamında önemli kurum ve kişilerle bir araya geldi. BALKANTÜRKSİAD heyetinde, Başkan Berat Tunakan, Başkan Yardımcısı Fatih Şakir, BALKANTÜRKSİAD üyesi ve Nilüfer Belediye Başkan Vekili Fırat Emiroğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Olcay Özgön ile Hakan Kızılırmak, Denetim Kurulu Üyesi Mahir Korkmaz ve üye Müşfik Çırpanlı yer aldı.

Bulgaristan Ticaret Sanayi Odası ve Ekonomi Bakanlığı ziyaret edildi

Heyet, Bulgaristan iş gezisi kapsamında ilk olarak Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret ederek Başkan Tsvetan Simeonov ile görüştü. Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası'nın ardından Bulgaristan Ekonomi Bakanlığı'nı ziyaret eden heyet, Ekonomi Bakan Yardımcısı Aleksandar Manolev ile bir araya geldi. Görüşmede Manolev ile iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri masaya yatıran heyet, dernek hakkında da yetkililere bilgilendirme yaptı. İş gezisi kapsamında ayrıca T.C. Sofya Ticaret Müşavirliği de ziyaret edildi. Bu ziyarette Ticaret Baş müşaviri M. Emrah Sazak tarafından BALKANTÜRKSİAD heyetine Bulgaristan ile ilgili detaylı bir sunum yapıldı.

Büyükelçi Ulusoy'a hayırlı olsun ziyareti

Heyet son olarak görevine yeni atanan Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy'a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Heyete özel Büyükelçilik konutunda verilen yemeğin ardından iki ülke arasındaki ticari ilişkilerle ilgili görüşmeler yapıldı. Ziyaretin sonunda Büyükelçi Ulusoy tarafından BALKANTÜRKEVİ'nin çevresinde yapılacak olan ve 12 balkan ülkesinin kendi bitki örtülerinin yer alacağı Balkan Parkı için gül fidesi hediye edilirken, BALKANTÜRKSİAD üyesi Müşfik Çırpanlı da Büyükelçi Ulusoy'a Büyükelçilik bahçesine dikilmek üzere Bursa'nın simgesi olan şeftali fidanı hediye etti.

Tunakan: İlişkilerimizi geliştirerek artırıyoruz

Bulgaristan iş gezisini değerlendiren BALKANTÜRKSİAD Başkanı Berat Tunakan, "Yaptığımız bu ziyaretlere Bursa'mıza ve Balkanlara her anlamda değer katmaya çalışırken derneğimizin de Balkanlar da ne kadar çok bilindiği görmek bizleri mutlu ediyor. Bizler Balkanlara çok sık gidip geliyor, yaptığımız ekonomi zirvelerinin yanı sıra bu tip özel iş ziyaretlerimizle de ilişkilerimizi geliştirmek için çalışıyoruz. 1 Ocak'tan itibaren Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını üstlenecek olan Bulgaristan'a yaptığımız bu iş gezisi ayrıca önem taşıyor. Bu ziyaretin ekonomik ilişkilerle birlikte Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkileri geliştirmek anlamında faydalı olduğunu düşünüyorum. Oldukça verimli bir ziyareti geride bıraktık. Böylece 2017'nin son etkinliğini de yapmış olduk. Yeni yılda yine başarılı işlerle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 2018 yılının tüm ülkemiz adına güzel geçmesini diliyorum" dedi.

Tunakan ayrıca 2018 yılının ilk aylarında Bursa'da BALKANTÜRKSİAD olarak Bulgaristan Ticaret Müşavirliği iş birliğinde Bulgaristan'daki yatırım imkânları konusunda bir seminer düzenleyeceklerini de sözlerine ekledi.


DİĞER HABERLER