BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN BALKAN SEYEHATİNDEN BASINA YANSIMAYAN İLGİNÇ NOTLARPerşembe, 10 Nisan 2008

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN BALKAN SEYEHATİNDEN BASINA YANSIMAYAN İLGİNÇ NOTLARBu önemli Balkan seyehatinde Türkiye'den tek bir sivil Toplum örgütü vardı, o da İzmir'den Balkan Dernekleri Federasyonu.

Balkan Dernekleri Federasyonunu temsilen Genel Sekreter sıfatıyla Gazeteci Yazar Rifat Sait bu geziye katılarak, destek verdi.
Başbakan Recep Tayip Erdoğan 25-28 Mart tarihleri arasında Bosna,Arnavutluk ve Bulgaristanı ziyaret etti.Türkiye'de muhalefetin çok fazla seyehat ediyor diye eleştirdiği Başbakan Erdoğan, Balkanlarda Evladı Fatihan'ın gönlünü fethetti.Başbakan beraberindeki 80 Türk işadamı ile Balkanlara adeta ticari bir çıkarma yaptı.

25 Mart'ta başlayan Balkan gezisinin ilk durağı Bosna idi. Bu önemli Balkan seyehatinde Türkiye'den tek bir sivil Toplum örgütü vardı, o da İzmir'den Balkan Dernekleri Federasyonu. Balkan Dernekleri Federasyonunu temsilen Genel Sekreter sıfatıyla Gazeteci Yazar Rifat Sait bu geziye katılarak, destek verdi.Başbakan Erdoğan Kırcaali camisinin avlusunda Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz ve Balkan federasyonu Genel sekreteri Rifat Sait ile birlikte objektiflere poz verdiler.

Balkan gezisinde bazı ilginç olaylar yaşandı.İşte bu seyehatten bazı enterasan dipnotlar:
*Balkan gezisinin ilk durağında Bosna'yı ziyaret eden Başbakan Erdoğan'ı Bosna Cumhurbaşkanı Haris Silajdzic'in kucaklarını açıp, hoş geldiniz demesi ve sarılması oldukça duygu yüklüydü.Bosna üniversitesi Başbakan Erdoğan'a Fahri Doktora ünvanı verdi.Bosna'da Ziraat Bankası'nı açan Erdoğan, Bosna Başbakanı Nikola Spriç ile ikili görüşmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan Bosna gezisinde Boşnak şehitliğini ziyaret etti.Bosna'da Ziraat Bankasını açan Erdoğan'a Bosna üniversitesinde Fahri Doktora ünvanı verildi.Bosna Cumhurbaşkanı Haris Silajdzic ve başbakan Nikola Spriç ile görüşmeler yapan Erdoğan, Türk-Boşnak iş konseyi toplantılarına katıldı.

AMA BEN SARI KANARYALIYIM

*Arnavutluktaki Türk firması Eagle Mobile telefon hattının açılış sinyalini Başbakan Erdoğan ve Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa birlikte verdiler ve ilk görüşmeyi cep telefonlarıyla yaptılar.Başbakan Erdoğan,kendisine hediye edilen Eagle (Kartal ) mobile'ın simgesi olan demir Kartal'ı alırken, "Ama ben Sarı Kanaryalıyım" diyerek espiri yapınca salonda kahkahalar duyuldu. Başbakan Erdoğan, Arnavutluk Diyanet işleri başkanı Selim Muça ile basına kapalı özel bir görüşme yaptı

İŞADAMLARINI TAŞIYAN UÇAK KAZA GEÇİRDİ

*Arnavutluktan Bulgaristana gitmek üzereyken Başbakanın beraberindeki Türk işadamlarını taşıyan ve DEİK tarafından kiralanan THY uçağına henüz yolcular uçağa binmezden önce pistte bir araç çarptı ve uçakta 12 cm genişliğinde bir delik oluştu.Bunun üzerine İstanbuldan yeni bir uçak getirildi.Bu yüzden 4 saatlik bir gecikme yaşandı.Başbakanın ATA uçağı da bu yüzden Bir saat geç havalandı.

IRKÇI ATAKA PARTİSİNİN PROVAKASYONU

*Balkan gezisinin son durağında Bulgaristan'a giden Tayip Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Sergei Stanishev ile önemli görüşmelerde bulundu.Başbakanın Bulgaristan seyehatinde Bulgar ırkçı partisi ATAKA'nın küstah provakasyonları nedeniyle önceden planlanan basın toplantısı iptal edildi. Bulgaristan başbakanı Sergei Stanishev bu olaydan ötürü Başbakan Erdoğan'dan özür diledi.ATAKA tehlikesi nedeniyle Bulgar polisinin çok büyük güvenlik tedbirleri aldığı gözlendi.Bu provakasyon heyeti üzmüş olsada Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali'de halk Başbakan Erdoğan'ı adeta bağrına bastı.

ONA DOKUNDUM, ONA DOKUNDUM....

*28 Mart'ta Türklerin en yoğun yaşadığı il olan Kırcaali'ye giden Başbakan Erdoğan, Kırcaali camisinde büyük bir kalabalık cemaatle Cuma namazını kıldı.Namazdan sonra cemaatle tek tek görüşüp tokalaşan Erdoğan'ı halk adeta bağrına bastı.Başbakan Erdoğan, Kırcaali camisinin avlusunda bulunan Gazi Kırcaali'nin mezarına giderek dua etti.Gümülcine müftüsü İbrahim Şerif'inde Batı Trakya'dan gelerek Başbakan'ın Kırcaali gezisine katılması dikkatlerden kaçmadı.Türklerin sokaklara döküldüğü Kırcaali'de insanlar Erdoğan'ı görebilmek için birbirleriyle yarıştılar.Halk, "Evladı Fatihan'a hoş geldiniz " diyerek başbakan Erdoğan'ı selamladı.Bir kişinin:
"ona dokundum, ona dokundum" diyerek bağırması ve sevinç gösterisi yapması ilginçti.


DİĞER HABERLER