Başkan Doç. Dr. Kudret Bülbül ve beraberindeki heyet, Almanya temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye döndüPazartesi, 28 Nisan 2014

Başkan Doç. Dr. Kudret Bülbül ve beraberindeki heyet,  Almanya temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye döndüBaşkan Doç. Dr. Kudret Bülbül, Almanya çalışma ziyareti programı kapsamında Hamburg'da faaliyet gösteren doktorların oluşturduğu Müslüman Tabipler Birliği yetkilileriyle bir araya geldi. Burada dernek yetkililerinden çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Bülbül, "Artık Avrupa'da sadece göçmen işçi kavramıyla ifade edilen bir Türk toplumundan değil, doktorların, mühendislerin, işadamlarının, ekonomistlerin ve akademisyenlerin olduğu bir toplumdan söz edilmektedir. Bu tür birliktelikler ve sivil toplum yapılanmaları, aradaki bağların güçlenmesine hizmet etmekte aynı zamanda hem kendi toplumuna hem de yaşadıkları ülkelerin sosyal ve ekonomik hayatına katkı sağlamaktadır" diye konuştu.

Başkan Bülbül, "Bizler, millet olarak farklılıkları zenginlik kabul eden bir kültür geçmişine sahibiz. Sınırlarımızın çok ötesinde ortak bağlarımızın olduğu milletlerle de çok rahat ilişki kurabilmekteyiz. Bu bağlamda bu tür yapıların daha da genişletilerek göçmen kökenli diğer soydaş ve akraba topluluklarımızı da içine alabilecek şekilde geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

"Vatandaşlarımız siyasetten ekonomiye, sanatta spora her alanda varlık göstermektedir"

Başkan Doç. Dr. Kudret Bülbül ve beraberindeki heyet, UETD Hamburg Bölge Başkanlığı'nı ziyaret etti. Burada bir konuşma yapan Başkan Bülbül Almanya'da yaşayan insanlarımızın son 50 yıl içinde geldiği noktaya baktığımızda, siyasetten ekonomiye, sanattan spora her alanda varlık gösterdiğini, UETD'nin de siyasal katılım, lobicilik gibi alanlarda önemli bir misyon üstlendiğini belirtti.

Başkan Doç. Dr. Kudret Bülbül UNİDAY Programına katıldı

Dünyanın farklı ülkelerinde eğitim gören üniversite öğrencilerini bir araya getiren "UNIDAY'14" (Üniversiteliler Günü) Almanya'nın Bielefeld şehrinde gerçekleştirildi. ‘Düşünce Seyre Düşünce' ana başlığı ile gerçekleştirilen programa Avrupa ülkelerinin yanı sıra Kanada'da, Avustralya ve Balkanlardan da üniversite öğrencileri katıldı.

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Gençlik Teşkilatı Üniversiteliler Başkanlığı tarafından düzenlenen etkinliğe katılan Başkan Doç. Dr. Kudret Bülbül, "Küresel çağda nasıl bir gençlik ihtiyacı içerisindeyiz?" konulu bir konuşma yaptı.

"Avrupa'da yaşayan gençler olarak sizler, medeniyet yürüyüşümüzün son halkasının temsilcileri olacaksınız"

YTB Başkanı Bülbül, "İnsanlık tarihine baktığımızda göç olgusunu kendi lehine çeviren, göçle gelen farklılıkları kendi yürüyüşünün bir parçası yapmış toplumlar büyük medeniyetler kurabilmiştir. Biz medeniyetimizi kurarken göçlerle zenginleştik. Ancak Horasandan başlayıp, Balkanlara kadar devam eden yürüyüşümüz son yüzyılda durağanlaştı. Medeniyet yürüyüşümüzün son halkasının temsilcileri Avrupa'da yaşan siz genç arkadaşlarımız olacaksınız" dedi.

Konuşmasında gençlere seslenen Bülbül, "Çekingen değil rekabetçi, çatışmacı değil uyumlu, havai değil sorumlu, donanımlı, birkaç dil bilen bir gençlik istiyoruz. Ama sizin için en önemli olan öncelikle Türkçeyi en iyi şekilde öğrenmenizdir. Hem bulunduğunuz ülkenin dilini entelektüelleri, siyasetçileriyle konuşacak derecede bir lisana, hem de anavatanında atalarıyla, büyükleriyle onların dünyasını anlayacak diyalog kurabilecek bir dile sahip olmalısınız" dedi.

Başkan Bülbül, Hannover'de Aşağı Saksonya Eyaleti Çatı STK'larıyla bir araya geldi.

Başkan Doç. Dr. Kudret Bülbül ve beraberindeki heyet, Hannover Başkonsolosluğu Rezidansında Aşağı Saksonya Eyaleti Çatı STK'larıyla bir araya geldi.
Aşağı Saksonya eyaleti Yeşiller Milletvekili Belit Onay ve Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Mustafa Erkan'ında katılım sağladığı buluşmada, Başkonsolos Mehmet Günay Başkan Bülbül'ü yeni görevinden dolayı tebrik ederek ziyaretlerinden ve kendilerini ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

DİTİB, Atatürkçü Düşünce Derneği, Aşağı Saksonya Türk Toplumu, İslam Toplumu Milli Görüş, MÜSİAD Hannover, SCHURA temsilcileri ile Hannover Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi, Hannover Din Hizmetleri Ataşesi ve Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu üyesi Abdulhafız Karadağ'ın katılım sağladığı toplantıda Hannover ve çevresinde yaşayan vatandaşlarımızın durumları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Başkan Bülbül ziyarette yaptığı konuşmada Gelişen Türkiye'nin, vatandaşlık bağı, kültürel bağı ve gönül bağı olan her topluma da katkı sağladığını, Türkiye geliştikçe bu topluluklarında ülkemizin bu gelişmesinden faydalanacaklarını belirterek, 1990'lı yıllarda başlayan ve son on yılda daha da fazla ivme kazanan ekonomik gelişmenin insanımızı gururlandırdığını ifade etti.
Bülbül, bunların yanında, vatandaşıyla barışık ve ayrıştırmayan bir anlayışla tüm kesimleri kucaklayan açılımlarla toplumsal barışın ve kenetlenmenin kuvvetlenmesine katkı sağladığını, bunun bir örneğinin de buraya gelen ve farklı görüşlere sahip farklı kesimleri temsil eden Sivil Toplum Kuruluşu üyelerinin aynı çatı altında toplanarak müşterek konularını istişare etmesinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.
Başkan Bülbül, STK'ların sahada var olan sorunları kendilerinden daha iyi görebileceklerini, ülkemizdeki kurumlarında bu bilgiler ışında kendilerini yönlendirebileceğini ifade etti. Bülbül ayrıca, Avrupa'nın birçok ülkesinde, çocuklarımıza Türkçe eğitimi veren birçok projeye destek verdiklerini bundan sonraki süreçte de bu desteklerin devam edeceğini söyledi.

Hannover Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ile buluşma gerçekleştirildi

Hannover'de yerleşik yaklaşık 150 işadamı ve sanayici üyesi bulunan MÜSİAD Hannover'e bağlı 40 kişilik girişimciyle bir kahvaltı programı tertip edildi.
Başkan Doç. Dr. Kudret Bülbül burada iş adamlarına hitaben bir konuşma gerçekleştirdi. Başkan Bülbül konuşmasında Daha öğrencilik yıllarında tanıştığı MÜSİAD oluşumunun o yıllarda Türkiye'de kurulma aşamasında olduğunu, ancak yıllar sonra Avrupa'nın birçok ülkesinde yapılanmış ve kurumsallaşmış bir MÜSİAD ile karşılaşmasından mutlu olduğunu ifade etti.

50 yıl önce işçi olarak gelen insanımızın bugün sadece Almanya'da 80 bini aşkın işletme ve bu işletmelerde 400 bin kişiye istihdam sağladığını, bunun da bulundukları ülkenin ekonomisine ciddi katkılar sağladığını söyledi. Bu gelişmenin Türkiye'nin büyümesiyle de doğru orantılı olduğunu ifade eden Bülbül, kişi başına düşen milli gelirin 2 bin dolardan 10 bin dolarlara çıkaran bir ülkenin hedeflerini daha da yükselterek 30 - 40 bin dolara çıkarma hedefinin dünyanın her yerinde yaşayan vatandaşlarımızı da olumlu etkilediğini belirtti. Bülbül, ekonomisi güçlü olan toplulukların diğer sosyal alanlarda da, siyasette de, eğitimde de güçlü olacağını belirterek bu kazanımların gelecek nesillere aktarılmasında bu tür yapıların önemli rol oynadığını belirtti.

Başkan Kudret Bülbül Hannover'de faaliyet gösteren Yeni Nesil Eğitim Merkezi'ni Ziyaret Etti

Hannover'de faaliyet gösteren Yeni Nesil Eğitim Merkezi, 1999 yılında 47 öğrenciyle hizmete başlarken bugün itibariyle 5-16 yaş arası toplam 575 öğrenciye dini, sosyal ve kültürel konularda hizmet veriyor. Geniş bir yelpazede, birçoğu üniversite mezunu veya öğrencisi olan seçkin ve gönüllü bir kadroyla eğitimlerin devam ettiren Yeni Nesil Eğitim Merkezi'ne bir ziyaret gerçekleştirildi.

"Türkçe, burada yaşayan çocuklarımıza bırakılacak en güzel mirastır"

Başkan Doç. Dr. Kudret Bülbül, Almanya'da entelektüel sermayeyi arttırmaya yönelik bu şekilde faaliyet gösteren eğitim merkezlerinin büyük önem taşıdığını dile getirdi.

"Türkçe, burada yaşayan çocuklarımıza bırakılacak en güzel mirastır" diyen Bülbül, kültürün ancak dille aktarılabileceğini bunun içinde burada yetişen çocukların, gençlerin ilk önce anadillerini en güzel şekilde öğrenmeleri gerektiğini belirtti. Bülbül ayrıca, "Türkçe üzerine inşa edilecek ikinci üçüncü dil de buradaki insanımızın zenginliği olacaktır" dedi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER