Başmüftülük temsilcileri Bursa’da temaslarda bulunduSalı, 25 Ekim 2022

Başmüftülük temsilcileri Bursa’da temaslarda bulundu

Başmüftü Yardımcısı Ahmet Hasanov, Şumnu Bölge Müftüsü Mesut Mehmedov, Kırcaali Bölge Müftüsü Basri Eminefendi ve Şumnu şehrindeki Nüvvab İlahiyat Lisesi Müdürü Şerif Hüsnü Bursa'yı ziyaret ettiler.

Görüşmeler, Başmüftülüğün yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli kurum ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği programının bir parçasıydı.

Başmüftülük temsilcilerinin Bursa ziyaretinin ilk durağı Osmangazi Belediyesi oldu. Onlar, Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile görüştü.

Ahmet Hasanov ve Şerif Hüsnü, Şumnu Nüvvab İlahiyat Lisesi’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü kutlamaları kapsamında yapılan girişimleri tanıttı. Onlar, fırsatı kullanarak okulun voleybol sahasının yakında yapılacak tadilatına verdiği destek için Mustafa Dündar'a teşekkür etti.

Başmüftü Yardımcısı ile okul müdürü, bir teşekkür ifadesi olarak Osmangazi Belediye Başkanına bir teşekkür plaketi ve Nüvvab’ın 100. yılı anısına madeni hatıra parası takdim ettiler.

Hafta içinde belediye temsilcileri, okulun 100. yıl dönümü münasebetiyle Şumnu'da düzenlenecek olan Uluslararası Bilimsel Konferansa katılma daveti aldı.

İki kurumun temsilcileri iş birliğini sürdürmeye hazır olduklarını ifade etti. Toplantının bitiminden sonra ev sahipleri ve misafirler birlikte şehrin tarihi mekanlarını gezdi.

Program, Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) yönetimi ve Genel Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan ile yapılan toplantı ile devam etti.

BAL-GÖÇ ekibi, Başmüftülüğün girişimlerinin yurt dışındaki mümkün olduğunca daha fazla yurttaşlarımıza ulaşması ve bu şekilde kurum ile aralarında bir bağlantı kurulabilmesi için Başmüftülüğe yardım etmeyi taahhüt etti.

Başmüftülük temsilcileri, fırsatı değerlendirerek Prof. Dr. Emin Balkan'a başarılar diledi.

Başmüftü Yardımcısı, Şumnu ve Kırcaali bölge müftüleri ve Nüvvab İlahiyat Lisesi Müdürü, Tunaboylular Deliormanlılar Derneği yönetimi ve Genel Başkanı Süleyman Ulusoy ile de görüştüler. Görüşmenin ardından konuklara özel hazırlanan bir kültür programı düzenlendi.

Program sırasında Şerif Hüsnü, okulun saygın mezunu Hafız Nazif Konak'ın torunu olan Tankut Cebel'e okulun 100. yılı anısına bastırılan madeni hatıra parası hediye etti.

Başmüftülük heyeti, Müftü Yavuz Selim Karabayır ile görüşmek üzere Bursa İl Müftülüğünü de ziyaret etti. Bursa İl Müftüsü, iki kurum arasındaki iş birliğini güçlendirmek için bir an önce Bulgaristan'ı ziyaret etme arzusunu dile getirdi.

Ziyaret, Ulu Camii imamları ile yapılan görüşme ile sona erdi. Başmüftü Yardımcısı, Cuma namazı için ezan okuma şerefine nail oldu.


DİĞER HABERLER