BGF Genel Başkanı Dr. Kader ÖZLEM: Balkan Türklerinin kökünü arayanlar Mete Han'a baksınlarSalı, 25 Aralık 2018

BGF Genel Başkanı Dr. Kader ÖZLEM: Balkan Türklerinin kökünü arayanlar Mete Han'a baksınlarİzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ)'nin Bulgaristan'da asimilasyon sürecinde hayatını kaybeden Şehitlerimizi anmak için düzenlediği törene katıldı. Sarnıç/Gaziemir'de bulunan Göç Anıtı'nda yapılan törene göçmenlerin yoğun ilgisi olduğu gözlendi.

Anma etkinliğinde konuşan Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Federasyonu (BGF) Genel Başkanı Kader Özlem, Sofya yönetimi tarafından 1984-89 yılları arasında izlenen Bulgarlaştırma politikası sürecinde şehit olanların Bulgaristan Türklüğü davasının sembolleri olduğunu söyleyerek, özellikle 18 aylık iken annesinin kucağında şehit olan Türkan Bebek başta olmak üzere, tüm şehitleri saygıyla ve minnetle andıklarını belirtti. Ayrıca son dönemde Balkan Türklerine ve göçmenlerine ilişkin kamuoyunda kendisini gösteren köken tartışmasına ve karşılaştırma girişimlerine tepki gösteren Özlem, "Balkan Türklerinin kökünü arayanlar Orta Asya'da Mete Han'a baksınlar. Bizi orada görürler" dedi. Başkan Özlem, Balkan göçmenlerinin mülteci değil, muhacir olduğunu; Türk-İslam davasının savunması gibi kutsal bir görev için bölgeye gönderildikten sonra anavatana göç ettiklerini sözlerine ekledi.

İzmir Bal-Göç Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy ise yaşanan bu acı olayları unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını belirterek, İzmir Bal-Göç'ün Bursa'daki kardeş teşkilatıyla birlikte bu zor günleri Türkiye ve dünyaya haykırmak için kurulduğunu vurguladı. Derneğin sıradan bir dernek olmadığını dile getiren Başkan Nursoy, derneklerimizin tarihinin imtihanlarla dolu, kurumsal yapısı güçlü dava örgütleri olduğunu söyledi.

Törene Gaziemir Kaymakamı Yaşar Dönmez, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, İzmir Barosu Eski Başkanı Av. Aydın Özcan'ın yanı sıra siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldılar.

BGF Basın Bürosu


DİĞER HABERLER