BİNLERCE TÜRK CEBEL'DE BİR ARAYA GELDİPazartesi, 19 Mayıs 2008

BİNLERCE TÜRK CEBEL'DE BİR ARAYA GELDİ19 Mayıs 1989 olaylarını anmak için bugün Cebelde binlerce Türk bir araya geldi. Sabah saatleri bu olaylarda hayatını kaybetmiş ve yaralanmış olan soydaşlarımız için Cebel camisinde mevlit okundu. Yerel folklor ekipleri ve Mestanlı Zeybekler gruplarının gösterilerinden sonra sahnede törene gelen misafirler yerlerini aldı. Bulgaristan Türkleri'nin bu önemli törenlerinden biri olan Cebel bayramını kutlamak için çok sayıda misafir teşrif ettiler. Hak ve Özgürlükler Hareketi milletvekilleri Kasim Dal, Lütfi Mestan, Remzi Osman, Ahmet Hüseyin, Necmi Ali, Bulgaristan Müslümanları Baş müftüsü Mustafa Hacı, Kırcaali bölge Müftüsü Şabanali Ahmet, Türkiye Cumhuriyeti Filibe başkonsolos yardımcısı Erim Özen ve Türkiye Cumhuriyetinden çok sayıda misafir Cebel bayramında yer aldılar. Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer yaptığı konuşmasında gelen misafirlere teşekkür etti Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 19 Mayıs Atatürk'ü anma gençlik ve spor bayramlarını da kutladı.
Milletvekili Remzi Osman tribünden, İç İşleri Bakanlığının ve Özel Servisler reform edilmesi gerektiğini söyledi. Mitingden sonra milletvekili Eski devlet Güvenliğinden /Dırjavna sigurnost/ kimseler özel servisleri kontrol ettiklerini ve onların içine azınlıklardan hiç kimseyi kabul etmediklerini belirtti. Şunların da altını çizdi: " Kota prensibinin yürürlüğe geçmesinden söz edilmiyor, fakat katılmak isteyenler dışarıya itilmemeli."
Baş Müftü Mustafa Aliş, Vızroditelen prosesinin kurbanlarının ruhuna dualar okudu.
Konuşmalardan sonra sahneye çıkan Kırcaali Ömer Lütfi kültür derneği folklor grubu seyircilere unutulmaz dakikalar yaşattı. Program Payner müzik evi sanatçıları Gergana, Dimana ve Tatyana'nın şarkıları ile devam etti. Genç sanatçılar izleyicileri coşturdu.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER