BÖLGE YOLLARI HIZLI BİR GELİŞME İÇİNDEÇarşamba, 30 Ocak 2008

BÖLGE YOLLARI HIZLI BİR GELİŞME İÇİNDEDağlık taşlık yolları, geçitleri ile bilinen, Doğu Rodopların tarihi ve kültürel merkezi olan Kırcaali İlinin gelişip kalkınmasına bu yıl daha da büyük önem verilecek.
Herşeyden önce merkezi Plovdif, Haskovo, Smolyan Bölgelerine bağlayan 609 km. birinci sınıf yolları, dağlık ve uzak yerlerde kalan şehir ve köylerdeki son derece yıpranmış, delik teşik olmuş yolların temel tamirine, yenilenmesine gidilecek.
Bu maksatla 2008 yılında Kırcaali İli yolları için Bölgesel kalkınma ve bayındırlık bakanlığının 56 milyon leva para sağladığını belirten bakan yardımcısı Dimço Mihaylevski, bunun geçen yıla nispeten tam 4 defa fazla olduğunu vurguladı.
Yatırımların genellikle Krumovgrad, Kirkovo, Momçilgrad ve Cebel gibi bölgelere uzanacağını ve birinci dereceli yollardan da küçük bir bölüm içererek kısa bir sürede 64 km. yolun böyle bir tamirden sonda çok iyi bir duruma getirilebileceğini kaydetti.
"Bölgesel kalkınma", "Sapart", "Far" "Taşıt" programları tarafından da yeni yatırımlar, sermayeler geleceğini öne süren Mihaylevski Yunanistan sınır kapılarına kadar uzanan Makas- Podkova- Cebel yolu için de 82 milyon levanın elde olduğunu, uzak yaşam yerlerinde bulunan Ustren, Polkovnik Jelyaskovo köylerindeki yolların da daha fazla beklemeden yeniliyeceklerini de kaydetti.
Tarihi Perperikon kalesi ziyaretçiler merkezi için de 6,5 milyon leva harcanacağını hatırlatarak Kırcaali İlinde böyle bir kalkınmanın canlı şahidi olmaktan duyduğu memnuniyeti anmadan geçemedi.


DİĞER HABERLER