BÖLGEMİZDE BİR ŞAMPİYON YETİŞİYOR!Perşembe, 20 Mart 2008

BÖLGEMİZDE BİR ŞAMPİYON YETİŞİYOR! Azınlık gençlerinin spordaki başarıları devam ediyor. Rodop ilinin Doplapçılar (Strofi) Köyü'nden Mesut Amet bireysel bir spor dalı olan KICK BOX'ta Yunanistan milli takımına davet edildi. Böylece Azınlık tarihinde ilk defa bir gencimiz bireysel bir spor dalında milli takıma çağrılmış oldu. Mesut Amet bu başarısından sonra Batı Trakya'da ilklerde yer aldı. Mesut'a başarılar diliyoruz.

Mesut Amet 1979 yılında Rodop ilinine bağlı Kozlukebir (Arriana) belediyesinin Dolapçılar (Strofi) köyünde doğdu. Küçük yaşlarda güreş sporuna başladı ve 12 yıl bu sporu devam ettirdi. Mesut Amet daha sonra da KICK BOXING sporuna geçti. 8 yıldan bu yana da bu spor dalında mücadelesini sürdürmektedir. Ağır siklette mücadele veren Mesut, 17-11-2007 tarihinde Atina'da yapılan Yunanistan KICK BOX Şampiyonası'nda son üç yılın Yunanistan şampiyonu ve aynı zamanda dünya üçüncüsü olan Benjamin Vafidis'e yenildi. Mesut'un verdiği mücadele spor otoritelerinin dikkatini çekti. Nisan 2008'de Bulgaristan'ın Başkenti Sofya'da yapılacak olan Avrupa şampiyonasında Yunanistan'ı temsil etmek üzere milli takıma davet edildi. Yunanistan'ı ağır siklette (95 +) temsil edecek olan Mesut, "Hocalarım Damialis Eletherios ile Çalikis Panayotis'e bana sağladıkları güven ve destekten ötürü teşekkür ediyorum. Onlara çok şey borçluyum. KINCK BOX sporunda ülkem Yunanistan adına milli takımda mücadele etmek benim için heyecan verci. Ülkemi en iyi şekilde temsil etmek ve Sofya'dan madalya ile dönmek isiyorum" dedi.
Mesut Amet lise mezunu olup Şapçı'da Av. Mehmet Kiracı'nın hukuk bürosunda sekreterlik yapmaktadır.

Kick Boks Uzakdoğu'nun dövüş sporlarındandır. Japon bir dövüşçünün, Çin sporu karateyi Tayland sporu Muay Thai ile birleştirmesiyle yaratılmıştır. Bugünkü popülerliğini kazanması Amerika'da düzenlenen maçların çektiği ilgi sayesinde olmuştur. Çok sert bir spor dalıdır. Tekniğe ve güce dayanır. Bu spor dalında yükselme kuşaklara dayanmaktadır. Beyaz, sarı, yeşil, mavi, turuncu, açık kahverengi ve koyu kahverengi. Olmak üzere yedi kuşak bulunmaktadır.


DİĞER HABERLER