Bosna-Hersek’teki liberal parti Naşa Stranka’dan İlhan Küçük’e fahri üyelikCuma, 25 Mart 2022

Bosna-Hersek’teki liberal parti Naşa Stranka’dan İlhan Küçük’e fahri üyelik

Brüksel'de düzenlenen bir törenle Avrupa Birliği (AB) Partisi Milletvekili ve Avrupa İçin Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE Partisi) Eş Başkanı İlhan Küçük, ALDE üyesi olan Bosna-Hersek’teki liberal parti Naşa Stranka (Bizim Parti) tarafından partiye fahri üyelikle ödüllendirildi.

Küçük, törende yaptığı konuşmada, “Naşa Stranka Partisinin fahri üyesi olmak benim için büyük bir zevktir. Yıllar boyunca bana verdiğiniz destek ve güven için teşekkür ederim. Bosna-Hersek'in ülkeyi AB yolunda ilerletmek için liberal görüşlü politikacılara ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Avrupa'daki liberal partilerin, tıpkı Saraybosna'daki parti başkanı Edin Forto ve Naşa Stranka'nın yaptığı gibi liberal değerleri ve idealleri pratikte uygulayan hükümetlerin oluşturulmasında giderek daha önemli oyuncular haline gelmelerinden memnunum. Naşa Stranka, demokratik değerler için her gün savaşıyor ve AB yolunda adımlar atıyor. Bosna-Hersek'in gelişimine yalnızca Avrupa ivme kazandırabilir ve ülkenin AB’de bir geleceği var” diye kaydetti.

AP Milletvekili, Bosna-Hersek vatandaşlarının 1990'lardaki etnik çatışmalardan büyük zarar gördüğünü ve ülkenin AB’ye katılımı yolunda büyük bir adım atmasının ve kısa sürede aday ülke haline gelmesinin zamanının geldiğini hatırlattı.

Küçük’ün ifadesine göre, bu yolda başarılı olmak için kapsayıcı ve tüm nüfusu kapsayan somut reformlar yapılmalıdır. AB, siyasi süreçlerde her zaman çoğulculuk, kapsayıcılık ve açıklık ilkelerini savundu. Bu, işleyen bir sivil toplum demokrasisinden ve Bosna-Hersek'in acılı geçmişinin üstesinden gelmesinden geçiyor.


DİĞER HABERLER