Bu iskeleyi Kim Dikti?Cumartesi, 06 Nisan 2024

Bu iskeleyi Kim Dikti?

Solingen’de şehrinde katledilen Bulgaristan Türkü 4 soydaşımızın cenazelerinin defnedilmesinin ardından 24 saat geçmeden Belediye bina önüne iskele kurdurarak ailelerin ve avukatların onayını almadan eşya ve enkazı temizlemeye başladı.

Ahmet Özay, Solingen

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Almanya’nın Solingen’deşehrinde katledilen Bulgaristan Türkü 4 soydaşımızın cenazelerinin defnedilmesinin ardından bir gün bile  geçmedi.  Solingen Belediyesi’nin girişimi ile Grünwalder Strasse’debulunan bina önüne iskele kurularak ailelerin ve avukatların onayını almadan eşya ve enkaz temizlenmeye başladı.

Alman Belediyesinin keyfi tutumu acılı aileler ve vatandaşlarımız arasında büyük bir tepkiye neden oldu. Şahsi eşya ve hatıraların inşaat işçileri tarafından kendilerine verildiğini vurgulayan aileler ‘Normal koşullarda kundaklama soruşturmasında delil olabilecek şahsi eşyalarımız bize adli makamlar tarafından teslim edilmeliydi. Bizim  evimizeBelediye onayı ile Alman şirketine enkazı temizleme yetkisi verilerek inşaat işçileri sokulmuş. Şahsi eşyalarımız, mahrem yaşamımız ayaklar altına alınmış’ dediler.

Suç Duyurusunda Bulundular

Binaya iskele kurularak işçilerin dairelere girildiğini komşulardan öğrendiklerini dile getiren Bulgaristan Türkleri ‘Savcılık ve polis daha soruşturma aşamasında. Bizlerin ifadesini bile almadı. Bir basın toplantısı yaparak soruşturmanın tamamlandığını bile söylemedi. Cenazelerimiz kalkalı 24 saat olmadan inşaat şirketine Belediyenin yetki vererek kundaklama kanıtlarına müdahale edilmesi kabul edilemez’ yorumunu yaptılar.

Komşuların uyarı ile binada yabancı kişilerin olduğunu öğrendiklerini vurgulayan acılı kurban yakınları ‘ Biz binada yanarak ağır yaralanan oğlum ve gelinimin ameliyatı nedeni ile Köln’deydik. Telefon ile binaya iskele kurulduğu ve evlerimiz işçilerin sokulduğunu öğrendik. Delillerin karartılacağı kuşkusu ile Alman Polisine gittik. Polis bize böylesi bir kararı kendilerinin vermediğini söyledi. Bize Belediyenin izni ile bina enkazının kaldırılmaya başladığını söyledi. Biz de yetkiler hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz’ dediler.

25 Mart 2024 sabaha karşı Solingen’de katledilen Bulgaristan Türkü dört soydaşımız Ismail, Kıymet Gizem ve Elis Zhilovgeçtiğimiz gün Bulgaristan’nın Filibe şehri yakınlarında toprağa verilmişlerdi .


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER