BUGÜN KIRCAALİ'DE 6. BALKAN TÜRK FOLKLOR FESTİVALİ BAŞLADIPazartesi, 07 Temmuz 2008

BUGÜN KIRCAALİ'DE 6. BALKAN TÜRK FOLKLOR FESTİVALİ BAŞLADIBugünden itibaren Kırcaali "Kırcaali 2008" 6. Balkan Türk Folklor Festivalinin ev sahipliğini yapıyor. Festival 7 belediyenin mali desteği ile Kırcaali "Ömer Lütfi" Kültür Derneği tarafından düzenleniyor. Resmi açılıştan önce Bulgaristan, Makedonya, Türkiye ve Yunanistan'dan gelen konuklar Kültür Evinden "D.Dimov" Tiyatrosuna kadar şehrin merkezinden kortej yürüyüşü yaptılar. Açılıştan önce Kırcaali ve Makedonyalı müzisyenler seyircilere müzik ziyafeti sundular.
Temmuz güneşinin yakıcı sıcaklığı altında, saat 10:30'u geçerek Kırcaali "D. Dimov" Tiyatrosunun önünde Altıncı Balkan Türk Folklor Festivalinin resmi açılışı yapıldı.
Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis katılanları ve misafirleri kutladı ve sağlık ile yeni başarılar diledi.
Kırcaali Belediye Başkanı açılış sözlerinde şunları belirtti: "Bir insanın şekillenmesi için en iyi yollardan biri o milletin kültürüdür. Değerlerin ülke büyüklüğüyle, vatandaşlarının sayısıyla değil de, insanların gerçek maneviyatıyla ölçülen tek alan kültürdür.
Değişimler beklediğimiz ve küçük ihtiraslar karşısında insanlık değerlerinin üstün geleceği umuduyla dolu bir dönemde yaşıyoruz. İnsan uygarlığının bütün bu arzularını yürüten güç hoşgörüdür. Bu da şundan kaynaklanıyor: üstümüzdeki gökyüzü ve üzerinde yürüdüğümüz topraklar ortaktır.
Balkanlar'da farklı milletler, etnik topluluklar ve dinlerden insanlar yaşıyor. Bu anlamda da festivalimizde hoşgörü mesajı görüyorum. İnanıyorum ki, hep birlikte aramızdaki farklılıkları karşı koyma ve uzaklaşma nedeni değil de, sanatın sihriyle sağlamlaştırılan insanlar ve ülkeler arası anlaşmaya dönüştürebileceğiz. Kırcaali, içinde anlaşmanın, hoşgörünün ve insan sevgisinin ruhunu taşıyan her insana açık bir şehir olmuştur ve olacaktır."
Forum Yunanistan, Türkiye, Makedonya ve Bulgaristan'dan 8 folklor ekibini Kırcaali tiyatrosunun önündeki sahnede gösterileriyle devam etti. İlk olarak Kırcaali Kültür Evi folklor grubu seyirci önüne çıktı, sonra da sahnede Türkiye'den misafirler yer aldı.
Bugün konser programları saat 14:00'ten Cebel'de ve saat 17:00'den Krumovgrad'ta sunulacak.
Altıncı "Kırcaali 2008" Balkan Türk Folklor Festivali diğer belediye merkezlerinde konserlerle 10 Temmuz'a kadar sürecek. Gala konser Kırcaali'de 9 Temmuz çarşamba günü saat 18:00'de yapılacak.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER