BULGAR GAZETESİ ÖNYARGILARI YIKMAK İÇİN KUR'AN'I YAYIMLIYORCuma, 17 Ekim 2008

BULGAR GAZETESİ ÖNYARGILARI YIKMAK İÇİN KUR'AN'I YAYIMLIYORBulgaristan'ın en çok satan gazetesi Trud'un yayınevi Kur'an-ı Kerim'i yayımlıyor
Trud Yayınevi'nin Genel Müdürü ve Trud gazetesinin Birinci Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Nikola Kitsevski, Kur'an'ı Bulgarca yayımlayacaklarını açıkladı. Kitsevski, Zaman'a yaptığı açıklamada bu yayının Prof. Tsvetan Teofanov'un akademik tercümesinin 4. baskısının olacağını belirtti. "Bütün mesele bizim dinleri kendi kaynaklarından tanıtmamızda yatıyor." diyen Kitsevski, bunların en kolay dinlerin öz kaynaklarına inerek kırılabileceğini savundu. 'Trud' Yayınevi'nin bastığı Kur'an'ın yumuşak ve kalın kaplı olmak üzere iki baskısının olacağını belirten Bulgar yayıncı, okuyucuyu caydırmaması için fiyatının 15 ila 25 leva (yaklaşık 15 ila 25 YTL) arasında değişeceğini ve birkaç güne kalmaz piyasaya çıkacağını söyledi.

Kur'an ve İncil'in, iki semavî dinin kutsal kitapları olduğuna işaret eden Kitsevski, Eski Ahit'teki karakterlerin nerdeyse aynılarının Müslümanların kitabında olduğunu kaydetti. Kitsevski şöyle devam etti: "En azından bu bakımdan bir çatışmadan veya bir inkardan söz edemeyiz. En azından tarihi açıdan bunlar birbirlerini tamamlayan kitaplardır. Hıristiyanlığın Yüce Yaradan tarafından gönderildiği Kur'an'da açıkça belirtilmiş, sorunun başka boyutuysa neden daha sonra Kur'an gönderilmiş ve Yaradan'ın emirlerine uyulmuş mu? Kur'an'da okuyabileceğimiz gibi emirlere her zaman uyulmadı ve Kur'an'ın gönderilmesinin sebebi budur."

İnsanın başkalarının inançları için yapılan yorumlar yerine onların temel inançlarını öğrenebilmesinin önemine işaret eden Kitsevski, "Bizi yayıncı olarak cesaretlendiren iki husus var. Tahminlerimize göre bu baskıya şimdiye kadar Kur'an'ı tanımayanlar tarafından büyük ilgi olacaktır ve bu tercüme insanların birbirlerini karşılıklı tanımasını sağlayacak; çünkü korkuların büyük kısmı insanların birbirlerini tanımamasından kaynaklanmakta." dedi. Batı dünyasında İslam korkusu, aynı şekilde Müslümanlarda da Haçlı seferlerinden kalma korkular bulunduğunu ifade eden Nikola Kitsevski, yapılan bütün konuşmaların bu korkular üzerine bina edildiğini kaydetti.