BULGAR HEMŞİRELER KURBAN OLMASIN...Cuma, 29 Aralık 2006

BULGAR HEMŞİRELER KURBAN OLMASIN...Libya Yüksek Mahkemesinin Libyalı 426 çocuğa bilerek AIDS virüsü bulaştırmakla suçlanan beş Bulgar hemşire ile bir Filistinli doktor için verdiği idam cezası Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği ile Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu tarafından kınandı.

BAL-TÜRK Basın Sözcüsü Fatih Yılmaz düzenlediği basın toplantısında Doktor ve hemşirelerin suçsuz olduklarına inandıklarını ifade ederek mahkemenin kararının yeniden gözden geçirilmesini istediklerini bildirdi. Kararı şok edici bir gelişme olarak vurgulayan Yılmaz, İngiltere, ABD ve İtalya bilim adamlarının hasta 44 çocuktan aldıkları kan örneklerinin analizinden sonra Bingazi hastanesinde ve çevresinde bulaşıcı hastalıkların Bulgar hemşireler ve Filistinli doktorun 1998 yılında Bingazi'ye gelmeden çok önce yayılmaya başladığını tespit ettiklerini, Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği olarak Libya yönetiminden idam kararını gözden geçirmesine ve bilimsel delillerin görmezlikten gelinmemesi gerektiğine inanıldığını vurguladı.

Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu adına açıklama yapan Balkan Türkleri Federasyonu Genel Sekreteri Cengiz Dane ise ölüm cezasına karşı olduklarını ifade etti.

Konu ile ilgili Avrupa halkı tarafından Bulgar hemşirelere ve Filistinli doktora karşı suçlamaların haksız olduğu ve onların bu haksızlığın kurbanları olduğunun altı çizildi.

1999 yılından bu yana tutuklu bulunan altı sağlık görevlisine Mayıs 2004 ayında idam cezası verilmiş, bu karar ile Libya ile Batı Dünyası arasındaki ilişkiler gerilmişti. Yüksek mahkeme hemşireler ile doktorun temyiz talebini kabul etmiş, kararın yeniden görüşülmesi için Bingazi'deki mahkemeye göndermişti. Uluslar arası sağlık uzmanları, çocukların AIDS virüsü kapmalarının altı sağlık ekibinin hastanede göreve başlamasından önce olduğunu ve hastalığın hastanedeki kötü sağlık koşulları nedeniyle meydana geldiğini belirtmişti.

Halkımız, Libya'nın bu acımasız kararı üzerine Uluslar arası sağlık kuruluşlarını gerekli girişimlerde bulunmaya çağırarak sağlık personelinin yıllardır çektiği sıkıntıların artık sona ermesini bekliyor.


DİĞER HABERLER