BULGARİSTAN AB YARDIMINI KAYBETTİSalı, 25 Kasım 2008

BULGARİSTAN AB YARDIMINI KAYBETTİAB Komisyonu yolsuzluk ve suçla mücadelede başarılı olamadığı gerekçesiyle daha önce dondurduğu üçyüz milyon dolarlık kalkınma amaçlı yardımı Bulgaristan'a vermeyeceğini açıkladı.

Komisyon, Bulgaristan'ın ulaştırma ve tarım altyapısını geliştirmeye yönelik yatırımlar için ayrılan yarım milyar doları aşkın bir fonu geçtiğimiz Temmuz ayında, yolsuzluk nedeniyle, doğru ellere geçip geçmeyeceğinden emin olamadığı gerekçesiyle dondurduğunu bildirmişti.

Şimdi Bulgaristan'ın bu yardımın 300 milyon dolarlık kısmını tamamen kaybettiği anlaşılıyor.

Ekonomik krizin etkileri Avrupa'da da ağır bir şekilde hissedilmeye başlanırken, bu daha önce örneği görülmemiş adımın bir amacı da muhtemelen, AB Komisyonu'nun bütçesini düşüncesizce çarçur etmediğini göstermek ve hem yeni hem de potansiyel üyelere, yapısallaşmış yolsuzlukla mücadele konusunda bir uyarı göndermek.

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, "Bu karar beni üzüyor çünkü Bulgaristan aslında bir ekonomik başarı öyküsü. Son derece kararlı ve yapıcı bir üye devlet. Ama kurallara uygun davranmak zorundayız. Mali yönetim konusunda koyduğumuz kurallara saygı göstermemiz şart. Bu yüzden başka çaremiz yoktu" diye konuştu.

Bulgaristan, yarım milyar dolarlık yardımın dondurulduğu Temmuz ayından bu yana bazı adımlar attı. Fakat, genişlemeden sorumlu komisyon üyesi Olli Rehn, atılan adımların çoğunun vaadlerden ibaret kaldığını ve gerçek sonuçlar yaratmadığını söylüyor.

Bulgaristan'da savcılar, şu anda 80 civarında zimmete para geçirme davasını inceliyor ama şu ana kadar hiç bir üst düzeyde kamu görevlisi yolsuzluktan hüküm giymedi.

Ayrıca yüzü aşkın Mafya tarzı cinayetin dosyaları hala faili meçhul olarak raflarda bekliyor.

Olli Rehn yapılan son değerlendirmelerde yeni yolsuzluk olaylarına rastlandığını hatırlattı ve Bulgaristan'ın yargıya siyasi müdahele tehlikesi bulunduğunu kabul etmesi gerektiğini söyledi.

AB Komisyonu Bulgaristan'ın bu konuda attığı adımları izlemeye devam edecek ve izlenimleri olumlu olmazsa, yüzlerce milyon dolarlık yardım daha tehlikeye düşebilir.

Fakat şu ana kadar dondurulan ve verilmeyeceği açıklanan miktarların aslında denizde damla kadar küçük olduklarını da hatırlatalım.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü tarafından Avrupa Birliği'nde yolsuzluğun en yaygın olduğu ülke olarak tanımlanan Bulgaristan'a 2013 yılına kadar AB fonlarından 14 milyar dolarlık yardım yapılması öngörülüyor.


DİĞER HABERLER


06 Nisan 2024