BULGARİSTAN ADALET BAKANI GEORGİ PETKANOV İSTİFA ETTİPerşembe, 31 Mayıs 2007

BULGARİSTAN ADALET BAKANI GEORGİ PETKANOV İSTİFA ETTİAdalet Bakanı Georgi Petkanov, görevinden istifa ettiğini açıkladı. İstifasını Yüksek Mahkeme Kurulu oturumunda açıklayan Petkanov, istifa kararının şahsi olduğunu, bakanlıktaki çalışmaları ile bir ilgisinin olmadığını ve kararı çok önceden aldığını söyledi.

İstifa etmesi yönünde bir talepte bulunulmadığının altını çizen Petkanov, kabinedeki değişikliğin kaçınılmaz olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:

‘Adalet Bakanlığı'nın ne anlama geldiğini bilmiyordum. İçişleri Bakanlığı'ndan 10 kat daha zormuş. İçişleri Bakanlığı daha kolaydı.'

Başbakan Sergey Stanişev, Bakan Petkanov'un istifasından haberdar olduğunu ve birkaç gün içinde kararını vereceğini söyledi. Petkanov'un son günlerde böyle bir talebinin olabileceği izlenimi verdiğini ifade eden Stanişev, Adalet Bakanlığı'nın kolay bir bakanlık olmadığını ve sistemde bir çok reformların yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bulgaristan meclisi başkan yardımcısı Ünal Lütfi Petkanov'un istifa kararıyla ilgili "Benim için bu karar sürpriz oldu, ancak bu onun şahsi kararıdır ve tartışılmaz" dedi.


DİĞER HABERLER