Bulgaristan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nden Basın AçıklamasıCuma, 29 Nisan 2016

Bulgaristan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nden Basın Açıklaması Değerli Basın Mensupları,

Bulgaristan'da yaşanan son siyasi gelişmeler üzerine camiamızın duygu ve düşünceleri doğrultusunda derneğimizin tutumuna ilişkin tarafımızca görülen lüzum üzerine bir açıklama yapma ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

(BGKDD) Bulgaristan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi ülkemizin başkenti Ankara'da bir Sivil Toplum Kuruluşu olarak faaliyetlerini yürütmektedir. Her ne kadar Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu'nun (BGF) fiili üyesi olmasak da federasyonumuzun gönüllü üyesiyiz. Diğer kardeş derneklerimiz, başta Bursa Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Bal-Göç, İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği İzmir Bal-Göç, Kocaeli Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Bal-Türk, Yalova Balkan Göçmenleri Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği, İstanbul Kartal Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği olmak üzere ayni duygu ve düşünceleri paylaşmaktayız.

Derneğimiz vatanını ve milletini seven ve ülkemizin toprak bütünlüğüyle sorunu bulunmayan bütün siyasi partilere eşit mesafede olup seçimlerde üyelerimiz özgür iradelerine göre oylarını kullanmaktadırlar.

Bu güne kadar BGKDD, bölünmeme uğuruna ciddi tavizler vererek hep birlik ve beraberlik ruhu içinde davrandık. Birlik ve beraberlik adına yapılması gerekenleri fazlasıyla yaptık.

Bulgaristan'da insanlar arasında ayrım yapmaksızın, o topraklarda yaşayan herkesin kardeşlik, hoşgörü ve barış içinde "eşit vatandaş" olarak yaşaması için faaliyetlerde bulunduk. Ayrımcılığa karşı çıktık, eşitsizlik ve haksızlıklarla mücadele ettik. Bu ve benzeri hususlarda camiamız içinde görüş ayrılıkları yaşanmayacağına, aksine bu birliğin ve beraberliğin bundan sonra da devam edeceğine olan inancımız tamdır.

BGKDD olarak HÖH içinde yıllarca var olan ve özellikle son yaşanan gelişmeleri kaygı verici ve anti-demokratik olarak bulmaktayız. Tüm demokratik kurum ve kuruluşlarda olduğu gibi siyasi partilerde de Genel Kurullar tüm kişi ve kurulların üzerindedir; genel kurulda seçimle gelen, yine bir genel kurul ile seçimle gider. Meşru ve demokratik olan budur. Olayları değerlendirirken bugüne kadar hep kurumsal bir bakış içinde olduk, kişiler üzerinden bir davranış ve yaklaşımda hiç bulunmadık.

Ankara (BGKDD) Bulgaristan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi olarak Bulgaristan siyasetinde yaşanan ani ve kaygı verici gelişmeleri büyük bir titizlikle ve kaygı ile takip ettik ve geniş tabanlı çalışmalar yaptık. Ankara'nın her yerleşim bölgesinde birebir üyelerimizle ve diğer şehirlerde yaşayan akraba ve vatandaşlarımızla HÖH ve yeni kurulan DOST Partisi'ni konuştuk. Bulgaristan'da yaşayan dost ve akrabalarımızla istişareler yaparak, Yönetim Kurulumuz ve üyelerimiz ile toplantılar gerçekleştirerek temsil ettiğimiz toplum adına yeni kurulan DOST Partisi'ni destekleme kararı aldık.

Bu sürecin sonunda halkın isteklerinden uzak, kişisel menfaat kaygısı ile hareket eden bir avuç insanın yaşayacakları hüsran kaçınılmazdır. Sonunda birlik ve beraberlik içerisinde halktan ve haktan yana olan başta Bulgaristan Türkleri ve o ülkenin diğer vatandaşları kazanacaktır.

Dış politikada gibi milli meseleler partiler üstü bir bakış açısıyla ele alınmalıdır. Bu konuların iç siyaset konusu yapılması Bulgaristan Türkleri nezdinde üzüntü ve hayal kırıklığına neden olmaktadır.

DOST partisi Genel Başkanı Sn. Lütfi MESTAN ve yönetim kadrosunun gerek Bulgaristan'da gerekse Türkiye'de verdikleri mesajlar bizler için yeni umut ışığı olmuştur. Bulgaristan Türkleri dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın ayrılmaz bir bütündür. Ayni şekilde Vatan ve Anavatan sevgisi de bir bütündür ve asla ayrılamaz.

Buna karşın, CHP'nin ve MHP'nin hafta sonu yapılan HÖH Kongresine katılmaları ve Türkiye'de faaliyet gösteren Bulgaristan ile ilgili bütün sivil toplum kuruluşlarını yok saymaları anlaşılır ve kabul edilir bir durum değildir. Bu iki partinin ve özellikle camiamız tarafından en çok tercih edilen ve tam kadro katılan CHP'nin bu tutum ve davranışı camiamızda büyük bir infiale ve hayal kırıklığına neden olmuştur.

Yine camiamız tarafından çok sevilen MHP Kocaali Milletvekili Sayın Saffet SANCAKLI'nın HÖH kongresine katılmış olması Bulgaristan Türkleri arasında büyük bir üzüntü, hayal kırıklığı ve tepkiye neden olmuştur.

Herkes şunu çok iyi bilmeli, kimse biz Bulgaristan Türkleri nezdinde anavatanımız Türkiye'yi tartışamaz ve hiçbir unsur ile kıyaslatamaz. Bulgaristan Türkleri nezdinde anavatanımız Türkiye'nin yeri kelimelerle ifade edilemeyecek kadar kıymetli ve özeldir!

Kamuoyuna önemle duyurulur.

ANKARA BGKDD Yönetim Kurulu Adına
Genel Başkan Sebahin AHMETOĞLUDİĞER HABERLER