BULGARİSTAN "GUAM"A ÜYE OLMAYI DÜŞÜNÜYORSalı, 06 Haziran 2006

BULGARİSTAN Gürcistan, Ukrayna, Azerbaycan ve Moldova tarafından oluşturulmuş olan GUAM - Demokrasi ve Ekonomik Gelişme Örgütü, 23 Mayıs 2006 tarihinde Ukrayna'nın başkenti Kiev'de bir zirve gerçekleştirdi. GUAM'ın kurulması daha önceleri çeşitli eleştirilere maruz kalmıştı. Ancak zaman içinde GUAM'a karşı yaklaşımlar da değişiklik gösterdi.
ABD, Romanya ve Litvanya bu uluslararası örgütü memnuniyetle karşılarken, Rusya, kendisine tepki olarak kurulduğuna inandığı örgütü eleştirmişti. ABD gibi, GUAM'ın kurulmasından ötürü memnuniyet duyan ülkeler, bu tür bir örgütün demokrasi ve ekonomi gelişme hedefi ile yola çıkarak gelecek için önemli bir adım olduğunu savunuyor. Ancak Rusya GUAM'ın her hangi bir geleceğinin olmadığını ve üye ülkelere yapısal bir katkı sağlamayacağını savunuyor.
Bütün bu fikir ayrılıklarına rağmen, GUAM, başta kendi üyeleri olmak üzere bölgenin gelişmesine belirgin bir hız verecek gibi görünüyor. Öncelikle üyelerinin enerji sistemlerinin geliştirilmesi ve aktarılması konusundaki işbirliği bölge için oldukça faydalı olacak gibi görünüyor. 1997 yılında GUAM ilk ortaya çıktığında, Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayacak olan, Rusya-dışı, alternatif bir "enerji yolu" olarak görülmüştü. Bugün bu fikrin geliştirilmesi ve uygulamaya konulması için çalışmalar yapılıyor.
GUAM yeni üyelere açık bir örgüt. Bu nedenle Bulgaristan ve Romanya kendilerine yönelik üyelik davetini ciddi bir şekilde düşünüyor. GUIAM'a üye olmaları halinde, serbest ticaret bölgelerinin de genişlemesi sağlanmış olacak. Ayrıca, Bulgaristan ve Romanya'nın AB'ye tam üyeliklerinin yakın bir tarihte gerçekleşecek olması, GUAM üyesi diğer ülkeler için de önemli bir fırsat olarak değerlendiriliyor.


DİĞER HABERLER