BULGARİSTAN HEYETİNDEN BAL-GÖÇ'E ZİYARETPazar, 31 Ağustos 2008

BULGARİSTAN HEYETİNDEN BAL-GÖÇ'E ZİYARET29.08.2008 - Bulgaristan'da ağırlıklı olarak Türklerin yaşadığı Kırcaali'nin Belediye Başkanı Hasan Aziz ile Avrupa Parlamentosu Milletvekili Vladko Todorov Panayotov, Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneğini (BAL-GÖÇ) ziyaret etti.
Belediye Başkanı Hasan Aziz, ziyarette yaptığı konuşmada, Bursa'da Bulgaristan'dan göçen çok sayıda kişi bulunduğunu belirterek, önemli mevkilerde yer alanlar arasında Kırcaali'den göç edenlerin bulunmasının sevindirici olduğunu söyledi. Bursa'nın merkez Osmangazi Belediyesi ile kardeş belediye protokolü imzaladıklarını kaydeden Aziz, bundan böyle iki belediye arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesi temennisinde bulundu.
Avrupa Parlamentosu Milletvekili Vladko Todorov Panayotov da Kırcaali'de yeni açılan üniversitede, İngilizce olarak maden ve bilgisayar mühendisliği eğitimi vereceklerini belirterek, bu üniversite tarafından verilecek eğitimin YÖK tarafından da denkliğinin kabul edildiğini ve Türk öğrencileri burada eğitim görmeye davet ettiklerini söyledi.
BAL-GÖÇ Genel Başkanı Emin Balkan ise Balkanlarda dostluk ve kardeşliği yaşatmak, Balkanlardaki Türkler ile Türkiye'ye göç eden Türkler arasındaki ilişkileri canlı tutmak için çalıştıklarını ifade etti. Bulgaristan'da eğitim görmek isteyen Türk öğrencilerin en büyük sıkıntısının, yeterince İngilizce eğitim veren bölüm bulunmaması olduğunu belirten Balkan, Türk gençlerine, hem de Kırcaali'de İngilizce eğitim olanağı verilmesinin sevindirici olduğunu dile getirdi.
Ziyarette, BAL-GÖÇ üyeleriyle Kırcaali Belediye Meclisi üyeleri de hazır bulundu.


DİĞER HABERLER