BULGARİSTAN KAYNIYORCumartesi, 27 Ekim 2007

BULGARİSTAN KAYNIYORBulgaristan'da çalışan öğretmenlerin yarısının başlattığı büyük grev hükümet hakkındaki eleştirileri arttırdı. Muhalefet eğitimin hükümetin öncelikler listesinde yer almadığı gerekçesi ile güvenoyu talep etti.

Öğretmenlerin 21 günden beri devam etmekte olan grevi ülkeyi ciddi bir şekilde etkiliyor. Grevde olan öğretmenler, maaşlarında %100'lük bir artış talep ediyorlar. Ancak Başkan Sergey Stanishev, %100 oranınında bir maaş artışının mantık sınırları dışında olduğunu iddia etti. Stanishev, bu artışı yapabilecek bile olsa yapmayacağını, çünkü sonrasında ülkenin genel ekonomik değerlerinin sarsılacağını savundu. Stanishev'e göre böylesi bir artış enflasyonunda yükselmesine neden olacak. Stanishev eğitimdeki sıkıntıların ve eksikliklerin öğretmenlerin maaşlarının düşük olmasından değil, 17 yıldan bu yana köklü değişikliklerin yapılmamasından kaynaklanıyor.

Diğer taraftan Eğitim ve Bilim Bakanı Daniel Vulchev eğitim konusunda vizyonuna sahip olmamakla suçlanıyor. Oysa Vulchev parlamentonun Okul Eğitiminin Geliştirilmesi ile Okul Öncesi Karakter Eğitimi ve Eğitmenlik İçin 2006-2015 Yılları Ulusal Programını başlattığını hatırlatmakla yetindi. Bakan, eğitim için iki önemli adımın daha atılması gerektiğine dikkat çekiyor. Bunlar: her okul için bağımsız bütçeler uygulamasına geçilmesi ve belediyelerin bu bütçeleri kullanım sınırlarının belirlenmesi.

Bütün bu yapıldığı iddia edilen işlere rağmen, muhalefet hükümet hakkında güvenoyu talep etti. Bunun üzerine meclis hükümete duyulan güvenoyunu bir kere daha oyladı. 61 oy hükümete güven duymadığını söylerken 160 oy hükümete güvenlerinin tam olduğunu iddia etti. Böylece hükümet bu badireyi de atlatmış oldu.

Hükümet kendisini kurtarmış oldu. Ancak bu oylama daha büyük bir krizi tetiklemiş durumda. Bundan sonra, öğretmenlerin "kamu yararına" olduğu iddiası ile "kemerleri sıkması" gerekliliği ülkenin idaresinde ahlaki bir kriz yaratacak.


DİĞER HABERLER