BULGARİSTAN ÖZÜRLÜLER DERNEĞİ İL SORUMLUSU ŞENAY BEKİR İLE SÖYLEŞİPerşembe, 29 Mart 2007

BULGARİSTAN ÖZÜRLÜLER DERNEĞİ İL SORUMLUSU  ŞENAY BEKİR İLE SÖYLEŞİSAYIN ŞENAY BEKİR BULGARİSTAN ÖZÜRLÜLER DERNEĞİ NE ZAMAN KURULDU?

Ülkemize demokrasinin gelişinden sonra ilk kurulan derneklerden biri Bulgaristan Özürlüler Derneği oldu. Derneğimizin merkezi Sofya'da bulumaktadır ve 28 ilde Bölge temsilciliklerimiz var. Kırcaali Bölgesi temsilciliğimiz 1990 yılından beri özürlülerin hizmetındedir.

DERNEĞİNİZE ÜYE OLAN ÖZÜRLÜLERİN SAYISI NEKADAR VE ONLARA NE GİBİ YARDIMDA BULUNUYORSUNUZ?

Kırcaali ilinde yaklaşık 1500 üyemiz mevcuttur. Bunlardan 600'ü ikinci bir kişinin yardımına muhtaç.
Biz dernek olarak ilk önce onların yalnız olmadıklarını ve her çeşit problemlerini bize bildirmelerini istiyoruz. Onlara iş bulmalarında yardımcı oluyoruz, kendilerine karşı bir haksızlık yapıldığında onlara destek çıkıyoruz ve gereken yetkililere bildiriyoruz. Çeşitli programlar çerçevesinde sağlanan sosyal yardımlar için onlara bilgi veriyoruz.
Yörüme engelliler için dört uzmanımız çalışmaktadır. Onlara yemek, ilaç ve diğer ihtiyaçlarının karşılanmasında yardımcı oluyorlar.

BELEDİYELERLE İLİŞKİNİZ NE DÜZEYDE?

Tüm Belediye yöneticileriyle ilişkilerimiz çok iyi. Bizi her konuda destekliyorlar. Burada özellikle Kırcaali Belediye başkanı müh. Hasan Azis'in desteğinin büyük olduğunu belirtmek istiyorum ve kendisine Kırcaali Haber aracılıyla teşekkür ediyorum. Karşılıksız olarak bize kulüp binasını verdi ve tüm elektrik ve su giderlerini üstlendi.

ÜYELERİNİZİN İHTİYAÇLARI KARŞILAMAK AMACIYLE YARDIMLAR ALIYORMUSUNUZ?

Evet, yurt içi ve yurt dışından çeşitli yardımlar alıyoruz ve muhtaç olanlara teslim ediyoruz. En çok yardımı Bulgar kızıl haç teşkilatından alıyoruz. Bu arada Kırcaali "Ömer Lütfi" kültür derneğinin her yıl düzenlediği bağış kampanyalarından yardımlar geliyor. Onlara da buradan teşekkürlerimi belirtmek istiyorum. Tabiki çok sayıda kurum ve kuruşlardan yardımlar alıyoruz.

YURT DIŞINDA ÖZÜRLÜLER DERNEKLERİ İLE İLİŞKİLERİNİZ VAR MI?

Maalesef şu ana kadar yurt dışında hiçbir benzeri dernekler ile temasta bulunamadık. Kırcaali Belediyesi'nin kardeş Belediyesi olan Tekirdağ'da bulunan özürlüler dernekleri ile temasa geçmek niyetindeyiz.


DİĞER HABERLER