Bulgaristan seçimlerinde demokrasi ayıbıPazar, 26 Mart 2017

Bulgaristan seçimlerinde demokrasi ayıbıBulgaristan genel seçimlerinde oy kullanma işlemi bugün ülke içinde ve dışında Bulgaristan saatine göre 7.00 de başladı.

Bulgaristan vatandaşlarının yoğun olduğu İzmir Gaziemir Sarnıç da yer alan Remzi Doğan İlköğretim Okulu'nda seçim tek sandıkta gerçekleşiyor.

Bir önceki seçime kıyasla seçim sandık sayılarının azlığı ve özellikle seçim öncesi yapılması gereken işlemlerin Bulgaristan vatandaşlarına yaşattığı zorluk dikkat çekti. Halk tepkisini ortaya koydu. Seçim komisyonu önünde deklaratsiya doldurma zorunluluğu ve zorluğu seçmenlerce, yetkililere şu sözlerle dile getirildi.

"Ben cahilim ve okuma yazma bilmiyorum. Ancak bu benim demokratik bir hak ve ödevim olan seçme hürriyetimi kısıtlayacak anlamına gelmemeli." Bu sözlere yetkililerce cevap verilmedi.

Sandık sayısının yetersiz kalması yoğunluğu fazlasıyla arttırdı. Buna rağmen Sarnıçlı çifte vatandaşlar katılımda rakamsal olarak şuan için Türkiye de liderlik yapıyor. Sanal ortamda 942 adet deklaratsiya işleminin gerçekleşmiş olması bunun bir kanıtı.

Rumeli Dergisi İzmir Temsilcisi
Taner Türker


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER