BULGARİSTAN TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİNİ DESTEKLİYORCuma, 20 Haziran 2008

BULGARİSTAN TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİNİ DESTEKLİYORAvrupa Sorunları Komisyonu Başkanı Mladen Çervenyakov Bulgaristan, Avrupa Birliğinin altıncı sınırlarını genişletme isteğini ve Türkiye'nin tam üyeliğini desteklediğini söyledi.
Türkiye'nin Avrupa Birliğiyle Uyumu Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış ile görüşmelerinden sonra, Çervenyakov konuşmaların çok faydalı olduğunu belirtti.
Bazı kriterler baz alınarak tüm Avrupa Birliği adayları eşit şartlar altında katılması pozisyonu bir daha onaylandı.
Solcu milletvekili: "Müzakere başlıklarındaki gerçek başarıları hesap ederek her ülkenin gelişmesi objektif olarak değerlendirilmeli." dedi.
Yaşar Yakış: "Türkiye Bulgaristan'dan en çok tecrübe ve faydalar edinebilir, çünkü sizin katılma süreciniz çabuk ve başarıyla sonuçlandı, ayrıca da komşu ülkeler olarak çok ortak sorunlarımız var." dedi.
Sözlerine, Türkiye'ye Bulgaristan'ın desteği sadece nezaket gösterisi olmayıp Ankara'nın AB üyeliğinin faydalı olduğu görüşünün sonucunda doğduğunu ilave etti.
Yakış, gelecek aydaki AB'nin Fransa başkanlığı süresince, müzakerenin uzun ve yavaş olması beklentilerine rağmen, Türkiye'nin yeni müzakere başlıkları açmasını ümit ettiğini söyledi.


DİĞER HABERLER