BULGARİSTAN TÜRKLERİ’NİN KİMLİKLERİ VE KÜLTÜRLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMAÇarşamba, 06 Aralık 2006

BULGARİSTAN TÜRKLERİ’NİN KİMLİKLERİ VE KÜLTÜRLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMAKENDİNİZİ TANITIRMISINIZ?

İsmim Özlem Lökcü, 1976 Eskişehir doğumluyum. Ankara Ortadoğu Teknik Üniversitesini bitirdim- sosyoloji bölümünü, hala aynı üniversitede doktora öğrenimine devam ediyorum.

BULGARİSTAN'A GELME SEBEBİNİZ NEDİR?

Doktora tezim Bulgaristan Türkleri'nin kimlikleri ve kültürleri üzerine, bu amaçla tezim için gerekli araştırmayı yapma maksadıyla Bulgaristan'a geldim. Bulgaristan'daki Türklerin kültürel çeşitliliğini saplamak amacıyle araştırmamı Razgrad ve Kırcaali Bölgelerinde yapmayı seçtim.

NEDEN BULGARİSTAN'I SEÇTİNİZ?

Daha önce yaptığım incelemelerde Bulgaristan Türkleri üzerine yeterince sosyolojik araştırma yapılmamış olduğunu farkettim. Türkiye'nin bu kadar yakınında olup da haklarında çok daha ayrıntılı bilgiye sahip olmadığımız Bulgaristan Türkleri'ni kendi ağızlarından ve daha yakından tanımak amacıyle Bulgaristanı seçtim.

SİZ TÜRKİYE'NİN YERLİSİSİNİZ. BULGARİSTAN'A GELDİĞİNİZDE NASIL ZORLUKLARLA KARŞILAŞTINIZ?

Bulgarca bilmediğim için zorluklarla karşılaşacağımı düşünmüştüm, fakat hem Razgrat'ta hem Kırcaali'de çoğunlukla Türkler yaşadığından dolayı bir zorluk çekmedim. Razgrat'ta zaten bir Türk köyüne misafir oldum. Kırcaali'de ise Ömer Lütfü Türk Kültür Derneğinin büyük yardımları sayesinde bölgedeki Türklerle rahatlıkla temas kura bildim. Dernek yöneticileriyle ise internet vasıtası ile iletişim kurdum. Derneğin internet sitesinin bu anlamda çok önemli ve yararlı olduğunu düşünüyorum.

SON OLARAK NE SÖYLEMEK İSTERDİNİZ?

Burada çok uzun bir zaman için bulunmadım, fakat gördüklerimden oldukça etkilendim. Bulgaristan Türkleri kültürlerini büyük bir canlilik ve coşkuyla sürdürüyorlar gördüğüm kadarıyla. Ayni zamanda konuştuğum Turklerin büyük bölümü kendileri hakkında bir araştırma yapılmasından büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade ettiler. Eğer çalışmam ile Bulgaristan'da yaşayan Türkler'in, hem dünyada hem de Türkiye'de daha yakından tanınmasına ve seslerinin duyulmasina biraz olsun katkıda bulunabilirsem ben de amacımı gerçekleştirmiş olmaktan mutluluk duyacağım.