BULGARİSTAN VATANDAŞLARI PASAPORTLARININ GEÇERLİLİK SÜRESİNİN BİTMESİNE 1 YIL KALA YENİLEYEBİLECEKLERCumartesi, 19 Temmuz 2008

BULGARİSTAN VATANDAŞLARI PASAPORTLARININ GEÇERLİLİK SÜRESİNİN BİTMESİNE 1 YIL KALA YENİLEYEBİLECEKLERTürkiye'ye göç etmiş yüzlerce vatandaş son günlerde, süresi geçmiş olan pasaport ve kimliklerini yenilemek için Kırcaali Pasaport Bürosunun önünde kuyruğa giriyorlar. çocuklarını da Bulgaristan'a getirebilmek için vatandaşlar yaz tatilinin verdiği fırsatı değerlendiriyorlar.
Hızlandırılmış ve ekspres olmak üzere her gün 200'den fazla pasaport çıkartılıyor. Yenilenen kimlik sayısı ise 160'ı aşmakta. Pasaport bürosu çalışanları, vatandaşların kimlik belgelerini vaktinde alabilmeleri için mesaiye kalıyor ve öğle tatillerini değerlendirmiyorlar.
Kırcaali İçişleri Bakanlığı Bölge Şubesinden, şimdilik işlerin üstesinden gelebildiklerini söylediler. Kimlik Belgelerinin Çıkartılması Yönetmeliğinde yapılan değişikliklerden sonra, belgelerini yenilemek isteyenler bunu son kullanma tarihinin bir yıl öncesinde de yapabilirler. Değişiklik, belirtilen değiştirme süresi içerisinde ülkeye gelemeyen Bulgaristan vatandaşlarının onlara uygun bir zamanda yolculuk yapıp yararlanmaları amacıyla yapılmıştır.


DİĞER HABERLER