Bulgaristan ve Makedonya, roaming ücretlerinin azaltılması için yol haritası hazırlayacakÇarşamba, 27 Haziran 2018

Bulgaristan ve Makedonya, roaming ücretlerinin azaltılması için yol haritası hazırlayacakUlaştırma, Bilişim Teknolojileri ve Haberleşme Bakanı Ivaylo Moskovski ve Makedonya Bilgi Toplumu ve Kamu Yönetimi Bakanı Damyan Mançevski, yaptıkları görüşmede her ülkenin ilgili bakanlıkları, düzenleyici makamları ve mobil operatörleri arasında yapılacak ortak bir toplantıda Bulgaristan ve Makedonya arasındaki mobil dolaşım (roaming) ücretlerinin azaltılmasına yönelik bir yol haritası hazırlanması konusunda anlaştılar. Bakan Mançevski, Üsküp'ün önümüzdeki haftalarda başlayacak müzakerelere ev sahipliği yapmasını önerdi.

Görüşme sırasında Bakan Moskovski,"Mobil dolaşım ücretlerini düşürmek, Bulgaristan hükümetinin politikasının odak noktalarından biridir" dedi. Bakan, bu adımın, Batı Balkanlar'ın Avrupa dijital ekonomisine entegrasyon politikasının bir parçası olduğunu da sözlerine ekledi.

Bakan Moskovski, Bulgaristan'ın daha 2017 yılında telefon görüşmelerinin ve mobil internet ücretlerinin kademeli olarak azaltılması için Makedonya ve Sırbistan ile anlaşmalar imzalamaya yönelik adımlar atmaya başladığını vurguladı. Bu sözleşmeler, tüm yerel düzenleyicilerin, dolaşım ücretlerini düşürmek için gerçek adımları gerçekleştirmeleri için pazar analizleri yapmasını sağlar. Moskovski,"Bunu tüketicilere borçluyuz. Bulgar mobil operatörlerinin verilerine göre sadece bir ay içinde yaklaşık 300 bin kullanıcı, batı komşularımıza seyahat ederken dolaşım hizmetlerini kullandı. Onlar, toplam süresi 600 000 dakikadan fazla yaklaşık 180 bin konuşma gerçekleştirdi, yaklaşık 120 bin yazılı mesaj gönderdi ve 130 bin MB'den fazla internet harcadı" dedi.


DİĞER HABERLER