BULGARİSTAN VE TÜRKİYE BİLİMSEL İŞBİRLİĞİPazar, 24 Haziran 2007

BULGARİSTAN VE TÜRKİYE BİLİMSEL İŞBİRLİĞİBulgaristan ve Türkiye arasında yeni bir işbirliğine daha imza atıldı. İşbirliği yapılan konular arasında belki de en kutsalı olan eğitim konusunda gerçekleştirilen bu işbirliği Bulgaristan ve Türkiye Üniversiteleri arasında bilimsel işbirliğini öngörüyor.

Bulgaristan'ın Fahri Başkonsolosluğu'nun organizasyonu ve Trakya Üniversitesi'nin ev sahipliği ile gerçekleştirilen işbirliği kapsamında Edirne'de yaşamakta olan üniversite öğrencilerine Bulgaristan üniversiteleri tanıtıldı.

Tanıtım, devlet Konservatuarı sanat ve Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirildi. Tanıtımın açılış konuşmasını gerçekleştiren Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Beyhan Karamanlıoğlu, bugüne kadar Bulgaristan'da bulunan 12 üniversite ile işbirliği protokolü imzaladıklarını ve bu işbirliğinin tabanının genişleyerek devam ettiğini ifade etti.

Bulgaristan'ın Tekirdağ Fahri Konsolosu Cemalettin Uslu ise, Bulgaristan'da eğitim veren 13 üniversiteden gelen temsilcilerin okullarını tanıtmak amacıyla Edirne'de bulunduklarını dile getirdi. Türkiye'de üniversite eğitimi alamayan öğrencilerin eğitimlerini Bulgaristan'da devam ettirebileceklerinin altını çizdi.

Tanıtım süresince Bulgaristan'dan gelen konuk akademisyen ve öğretim üyeleri sinevizyon eşliğinde üniversitelerinin tanıtımını gerçekleştirdi. Uslu ayrıca, Bulgaristan'daki üniversitelerin Türkiye'deki üniversiteler kadar köklü kuruluşlar olduğunu kaydederek, Bulgaristan üniversitelerini tercih edecek olan öğrencilerin memnuniyetle karşılanacağını sözlerine ekledi.


DİĞER HABERLER