BULGARİSTAN'A VİZE İÇİN BAŞVURULARIN İNTERNET ÜZERİNDEN YAPILABİLİNECEKÇarşamba, 19 Mart 2008

BULGARİSTAN'A VİZE İÇİN  BAŞVURULARIN  İNTERNET ÜZERİNDEN  YAPILABİLİNECEKBulgaristan'a gelmek için vize başvurusunda bulunanlar için kolaylıklar getirilecek. Yakınlarda onlar Bulgaristan'ın yurt dışındaki konsolosluklarında kuyruğa gireceklerine, vize başvurusunu İnternet ortamında yapabilecekler. Bu, Bulgaristan İçişleri Bakanlığının uygulamaya koyduğu yeni elektronik vize başvurusu sayesinde mümkün olacak.
Pilot proje 14 Mart itibariyle geçerlidir. Ancak şimdilik yalnız akreditasyonu olan tur operatörleri bu projeden yararlanabilecek. Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğundaki konsolosluklarımızın aldığı vize başvurularının % 80 kadarı bu türdendir.
İnternet yoluyla bu vize uygulamasının amacı, başvurunun ve tur operator şirketlerinin vize çalışmalarının kolaylaştırılması, vize alma süresinin kısaltılmasıdır.
Devlet Turizm Ajansı verilerine göre Bulgaristan geçen yıl, çoğu vize başvurusunda bulunan 5.2 milyon turist tarafından ziyaret edilmiştir. Tur operatör acenteleri, bu yenilik sonucu Bulgaristan ziyaretlerinin % 20 artacağını tahmin ediyor.
Elektronik vize uygulamasının önceliklerini öğrenmek için Dışişleri Bakanı İvaylo Kalfin'e başvurduk.

"Bu uygulamayla yurttaşlarla elçilikler arasındaki diyalog çok daha kolay ve şeffaf olacak. Vize başvurusunda bulunan kişi ileride konsolosluğu seçebilecek, vizesini hangi tarih ve saatte alabileceğini bilecek. Dışişleri Bakanlığı,yabancı turistlerin Bulgaristan'a gelişini kolaylaştırmakla Bulgar ekonomisinin bu önemli sektörünün gelişmesini yardımlayacak önemli bir yatırımda bulunuyor. Sistem, Bulgaristan'ın Moskova Büyükelçiliğindeki konsoloslukta pilot proje olarak uygulandı. Yakınlarda Sankt Petersburg, Kiev ve Belgrad gibi diğer birkaç konsoloslukta uygulanması öngörülüyor. Sistem iyi işliyorsa yıl sonunda onu tüm konsolosluklarımızda uygulayacağız. Bu, ülkemizin Avrupa Birliği çerçevesinde giriştiği yeni vize uygulamalarından biridir. Her yeni vize başvurusuyla veriler yeniden girilmediği, vize sistemine otmatikman gönderildiği için uygulamanın hayata geçirilmesiyle konsolosluklarımızın çalışmaları önemli ölçüde kolaylaştırılacak. Demek ki, vize başvurusundaki bilgilerin veri tabanına aktarılma gereği kalkıyor. Yeni uygulamanın yerleşiklik kazanmasıyla konsolosluk görevlilerinin çalışması kolaylaştırılacak, vize işlemleri hızlandırılacaktır."


DİĞER HABERLER


06 Nisan 2024