BULGARİSTAN'DA GEÇEN HAFTAPazar, 30 Eylül 2007

BULGARİSTAN'DA  GEÇEN HAFTAArkada kalan haftaya orta eğitim öğretmenlerinin grev eylemi damga vurdu. Protesto gösterilerinin artarak sürmesine rağmen, öğretmenler, maaşlarının bir an önce %100 oranında artırılması talebinden ödünç vermeye , hükümet ise tavize gitmeye hazır olduğuna ima etti. İki tarafın görüşleri yakınlaşmayınca ihtilaf durumu ortada kaldı.

Bu arada yerel seçim kampanyası başladı. Yerel seçimlere bu defa 88 parti ve koalisyon katılacaktır. Seçimlerde aday gösteren oluşumların büyük sayısından dolayı oy pusulasının uzunluğu yer yer 2 metreyi buldu, ki bu tekniksel sorunlara yol açtı. Yerel seçimlerin sonuçları konusunda tahminde bulunmak güç görünürken sosyoloji uzmanları, gerçeği yansıtmayan tahminlere dikkatle yaklaşmak gerektiği yolunda uyardı.

Geçen hafta içinde Plovdiv kentinde geleneksel Uluslararası Teknik Fuarının açılışı yapıldı. Fuara katılanlar, 49 ülkeden 3 600 firma olmak üsere rekor sayıya ulaştı.

Dış siyaset planında iki olay önem taşıyor. Başbakan Sergey Stanişev, Brüksel'de Avrupa Komisyonu ile Bulgaristan'ın ekonomik rekabet gücünün artırılmasına yönelik operatif programı imzaladı. Programın hayata geçirilmesi için bir milyar eurodan büyük miktarda para tahsis edildi. Bu arada Avrupa Komisyonu, buna benzer değerde diğer iki programı onayladığını bildirdi.

BMT'nın 62. Genel Kurul Toplantısı çerçevesinde Dışişleri Bakanı İvaylo Kalfin, bir dizi görüşmede bulundu ve Sofya'nın dış siyaset rotası konusunda konuşma yaptı. Bakan Kalfin'in konuşmasında temel konulardan biri, Kosova'nın ilerideki statüsü sorununa çözüm getirilmesi ve bunun Balkan bölgesinin istikrarı açısından etkisi ne olacağı konusu oldu. Bulgaristan'ın tutumunu özetleyen dışişleri bakanı, Sofya'nın Kosova sorununa Güneydoğu Avrupa'nın güvenliği ile istikrarı konusunda güvence olacak geçerli bir çözüm getirilmesi yönündeki çabalara destek verdiğini ileri sürdu.


DİĞER HABERLER