BULGARİSTAN'DA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ 22 EKİM 2006'DA YAPILACAKSalı, 01 Ağustos 2006

BULGARİSTAN'DA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ 22 EKİM 2006'DA YAPILACAKBulgaristan Meclisi, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 22 Ekim'de yapılmasını kararlaştırdı. BSP'nin önerisine 78 milletvekili evet, 32 milletvekili red ve 20 milletvekili ise çekimser oy kullandı. ODS milletvekillerinden Yane Yanev'in seçimlerin 12 Kasım'da yapılması önerisi ise reddedildi.
Sofya Belediye Başkanı Boyko Borisov, sonbaharda yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmayacağını açıkladı.
Borisov, yeterli tecrübeyi toplayabileceği ve bu göreve uygun bir aday olabileceği için beş yıl sonra yapılacak seçimlere katılabileceğini vurguladı.
Nedelço Beronov'un iyi bir kişiliğe sahip olduğunu kaydeden Borisov, ancak ülkenin AB üyeliği arefesinde genç ve dinamik bir cumhurbaşkanına ihtiyacı olduğunu savundu.
Borisov, Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'a daha şimdiden ikinci cumhurbaşkanlığı görevinde başarılar diledi.
Bulgaristan Sosyalist Partisi, Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'un cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olduğunu duyurdu. BSP, Pırvanov'un ilk turda kazanması için gerekli tüm desteği verecek.
Başbakan Sergey Stanişev, Pırvanov'un seçimleri kazanmasının hükümetin istikrarı için çok önemli olduğunu söyledi.
Meclis, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde genel oy pusulasının kullanılmasını kararlaştırdı. Kanun'da yapılan değişikliklere göre, vatandaşlar genel oy pusulasında yer alan rakamı işaretleyerek seçimini yapacak. Merkez Seçim Kurulu tarafından onaylı pusula beyaz renkli olacak.


DİĞER HABERLER