BULGARİSTAN'DA EŞCİNSELLER İLK KEZ YÜRÜDÜ, POLİS MİLLİYETÇİ LİDER RASATE'Yİ GÖZALTINA ALDICumartesi, 28 Haziran 2008

BULGARİSTAN'DA EŞCİNSELLER İLK KEZ YÜRÜDÜ, POLİS MİLLİYETÇİ LİDER RASATE'Yİ GÖZALTINA ALDIBulgaristan'ın başkenti Sofya ilk kez bir eşcinsel eylemine sahne olurken, yürüyüşü engellemeye çalışan aşırı milliyetçiler gözaltına alındı. Bulgaristan Halk Birliği (BNS) partisinin lideri Boyan Rasate de gözaltına alınan 50 kişi arasında yer aldı.
Eşcinseller bugün aralarında Bulgaristan'ın da olduğu bazı Doğu Avrupa ülkelerinde gösteri düzenledi. Başkent Sofya'da öğleden sonra toplanan 150 homoseksüel ve destekçileriyle aşırı milliyetçiler arasındaki muhtemel bir çatışmayı polis önledi.
Eşcinsel yürüyüşüne karşı en büyük tepkiyi aşırı milliyetçi BNS partisi gösterdi. "Hoşgörüsüz Olun, Normal Olun" posterleriyle 'Gemini' adlı eşcinsel derneğine karşı kamuoyu oluşturmaya çalışan parti, eylem sırasında da muhalefetini sürdürdü. Aralarında dazlakların da olduğu grup, eşcinsel topluluğa doğru Molotof kokteyli fırlattı. Robocop kıyafetli polisler ise iki grubun karşı karşıya gelmesini engelledi, eylem sırasında yaralanan olmadı.
Eylem bölgesine kucağında 5 yaşındaki kızıyla gelen televizyon programcısı ve BNS Başkanı Boyan Rasate, basın kimliğini göstererek diğer gazeteciler gibi eşcinsellerin bulunduğu tarafa geçmek istedi. Bu sırada dazlaklar tarafından atılan yanıcı bir maddeyi eline alan Rasate, şiddet eylemine katılmaya teşebbüs şüphesiyle gözaltına alındı. Karga tulumba, bir polis aracının arkasına konulan milliyetçi liderin yanı sıra 50 kişi de karakola götürüldü. Protestocular, gay ve eşcinsellerin toplumun değerlerini alt üst ettiğini vurguladı. Rasate homoseksüel yürüyüşünün yasaklanması konusunda topluma çağrıda bulunarak "Eşcinselliğe ve pedofiliye karşı hoşgörüsüzlük haftası" başlatmıştı.
Ortodoks Kilisesi ve Bulgaristan Başmüftülüğü de geçmişte olduğu gibi semavi felaketlere neden olacağı gerekçesiyle eşcinsellerin yürüyüşüne karşı çıktı.

Resim: Dnes.bg


DİĞER HABERLER