BULGARİSTAN'DA GEÇEN HAFTAPazar, 17 Haziran 2007

BULGARİSTAN'DA GEÇEN HAFTAArkada kalan hafta başında Bulgaristan, ABD Başkanı Bush'un gerçekleştirdiği ziyaretle dünya haberlerine girdi. Bu ziyaret sırasında iki ülke arasındaki ilişkilerin hiçbir zaman şimdiki gibi iyi gelişmemiş olduğu değerlendirmesi yeniden yapıldı.

Sofya'da "Romanlar'ın Toplumla Bütünleşmesinin On Yılı" adlı uluslararası girişimin Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı. Görüşmede çingenelerin topluma kazandırılması çabalarının yetersiz olduğu sonucuna varıldı. Başbakan Stanişev, hükümetin bu alandaki çalışmalarını eleştirerek, sivil toplum kuruluşları ile beraber bu konuda yeni bir strateji hazırlanacağını belirtti.

Medya, yolsuzluk ve organize suçlarla mücadele yetersiz olduğundan Bulgaristan'a Avrupa Birliği tarafından ihtiyat maddeleri, mali kısıtlamalarla yaptırımlar uygulanacağı konusunda çeşitli tahminlerde bulundu. Ancak Avrupa Komisyonu kaynakları bu kaygıları dağıttı, Dışişleri Bakanı Kalfin ise başarılı çalışmalardan dolayı bazı yükümlülüklerin uygulanmasına denetimin kaldırılabileceğini belirtti.

Ulusal İstatistik Enstitüsü verilerine göre Mayıs ayı enflasyonu % 0.1'dir. Ocak-Mayıs aylarında fiyat zamlarının % 2.4, geçen yılın Mayıs ayı ile bu yılın Mayısı arasındaki dönemde % 4.3 olmasına rağmen, İMF uzmanları, enflasyonun Bulgaristan'ın Avro bölgesine katılımı için en büyük engel olmaya devam ettiğini belirttiler.

Hafta içinde iktidar koalisyonunda yer alan İkinci Simeon Ulusal Hareketi ve Bulgaristan Sosyalist Partisi'nde olupbitenler dikkat çekiciydi.
İkinci Simeon Ulusal Hareketi Meclis grubu, Parti'nin birkaç gün önce yapılan olağanüstü kongresinin yasal olmadığını ileri sürdü, ancak parti lideri Simeon Sakskoburgotski onu "radikal değişimler" ve "kendisinin siyasetten çekilmesini öngörmeyen kesin kararlarla" tehdit etti.

BSP'nin kongresi de yapıldı.Lideri ve Bulgaristan Başbakanı Sergey Stanişev, yönetim programının güncelleştirilmesinden yana çıkarak, iktidar koalisyonunun sosyal alanda mali taviz vermesi halinde bu çalışmaların suya düşmesi ve bundan sonraki yönetimde sağa dönemeç gerçekleştirilmesinin mümkün olduğu uyarısında bulundu.


DİĞER HABERLER