BULGARİSTAN'DA GEÇEN HAFTAPazartesi, 25 Haziran 2007

BULGARİSTAN'DA GEÇEN HAFTAHaftanın en önemli olaylarından biri AB'nin Brüksel zirvesi oldu.Bulgaristan Başbakanı Sergey Stanişev'in de katıldığı Brükse'deki Avrupa Birliği Zirvesi, uzun tartışmaların ardından, kurumsal yapı çerçevesi ve buna bağlı olarak düzenlenecek Hükümetlerarası Konferans konusundaki uzlaşı ile sonuçlandı.

2008 yılında yeni anlaşmanın birliğe üye 27 ülke tarafından onaylanması ve 2009'da yürülüğe geçmesi planlanıyor. Bulgaristan'ın Brüksel'de öne sürdüğü tavır, AB'de gelişme, iyi çalışma ve güçlü olma yolunda mantıklı bir taviz yanlısıydı.,Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da, zirvede sağlanan uzlaşının genişleme açısından büyük bir başarı anlamına geldiğini ifade etti.

Sergey Stanişev Brüksel ziyaretinde, Libya'da idam cezasına çarptırılan beş Bulgar hemşire ve Filistinli doktorun serbest bırakılması ve davaya çözümler aranması konusunu görüştü. AB, Tarblus'la ilişkilerinin gelişmesine önkoşul olarak bu soruya çözüm bulunmasını istiyor. Bu da bir açıdan Avrupa'nın konuyla ilgili angajmanını gösteriyor.

Çarşamba günü Trablus İstinaf Mahkemesi, idam cezalarını temyiz davasına baktı. Hemşirelerin avukatları, davalıların Libyalı çocuklara kasıtlı olarak AİDS virüsü bulaştırdıklarına dair elde yeterince delil olmadığına dikkatleri çekti ve işkence sonucu alınan ifadelerin geçersiz olduğunu savundular. İstinaf Mahkemesi kararını 11 Temmuz'da açıklayacak.

Haftaiçinde Bulgaristan'daki ekonomik gelişme adına olumlu istatistikler tanıtıldı. Ülkede GSİH geçen yıl aynı döneme kıyasla %6.2 artmış, Mayıs ayında işsizlik %7,8 azalmış ve 1991'den bu yana en düşük işsizlik oranı kaydedilmiş.

Gelişme kaydeden ekonomik göstergelere rağmen, bütün hafta boyunca öğretmenler, doktorlar ve başka meslek gruplarından çalışanlar, maaşlarına zam talebiyle geniş çaplı protestolar düzenlediler.


DİĞER HABERLER