BULGARİSTAN'DA GEÇEN HAFTA



Pazar, 15 Temmuz 2007

BULGARİSTAN'DA GEÇEN HAFTAİsviçre'deki başarısından sonra ‘Trakların Altın Hazinesi' sergisi, Pazartesi günü Sofya'daki Milli Tarih Müzesi'ne dönerek yeniden ziyarete açldı. Sonbahardan sonra serginin değerli örnekleri, Japonya'da da teşhir edilecek.

Başbakan Sergey Stanişev, işadamı Manol Velev'e karşı düzenlenen suükast münasebetiyle ‘Organize suçlar, sinyaller vermekte ve istikrarsızlık aramaktadır' şeklinde konuştu. Devlet Gençlik ve Spor Ajansı Başkanı Vesela Leçeva'nın eşi Manol Velev, spor, taşınmaz mal, kumar ve saire alanlarında iş kuran bir kişidir. İstikrarsızlık konusu, bir gün sonra Sırp ve Makedon vatandaşlar arasında yaşanan çatışma yüzünden güncelliğini korudu.

Cuma günü iktidardaki üçlü koalisyon, Petır Dimov ve Miglena Taçeva'nın, istifa eden Ekonomi Bakanı Rumen Ovçarov ve Adalet Bakanı Georgi Petkanov'un yerini alacaklarını bildirdi. Üçlü koalisyon ayrıca, Tarım Bakanlığı'ndan ayrı olarak faaliyet gösterecek Milli Güvenlik Ajansı ve Devlet Ormanlar Ajansı'nın kurulma önerisini onayladı. Kabinedeki değişiklikler, Çarşamba günü parlamentoda ele alınacak.

Cuma günü itibariyle Bulgaristan'ın en büyük acil yardım servisi olan ‘Pirogov'ta süresiz etkili grev yapılmaktadır. Grevin, Sağlık Bakanı veya Başbakanın, varılan uzlaşmanın metini imzalamasıyla sona erdirileceği bildiriliyor. Grev yapanlar, ücretlerin yükseltilmesi ve hastanenin modernize edilmesinde ısrar ediyor.


DİĞER HABERLER


06 Nisan 2024