BULGARİSTAN'DA GEÇEN HAFTAPazar, 26 Ağustos 2007

BULGARİSTAN'DA GEÇEN HAFTAArkada bıraktığımız hafta içerisinde Bulgaristan hükümeti, bu yıl meydana gelen yangınların kasıtlı olarak çıkarıldığı gerekçesiyle ağaç özünün ihracatını yasakladı. Yine de bu sektörde çalışanlar, daha etkili önlemler alınmasında ısrar etti.

Geçen hafta içerisinde Romanlar ile Bulgarlar arasında yaşanan gerginlik konusu gündemden inmedi. Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, Milli Güvenlik Kurulu'nun toplanmasını istemeyeceğini söyledi ve sıradan kavgaların, milli önemi olan olaylara dönüştürülmemesini tavsiye etti.

Ulusal İstatistik Enstitüsü'nün verilerine göre, 2006 yılının Haziran ayından 2007 yılının Haziran ayına kadar özel sektörede 170 bin iş yeri açıldı, kamu sektöründe ise 38 bin iş yeri kapandı. Öte yandan son aylarda ülkemizdeki işsiz insanların, nüfusun %6,8'ini oluşturduğu öğrenildi.
Ancak Birleşmiş Milletler'in bir raporuna göre, dünya nüfusunun ortalama yaşı 28 olarak hesaplanırken, Bulgaristan nüfusunun ortalama yaşı 41 olarak saptandı.

Ve geçtiğimiz haftanın spor haberlerinden biri de şöyle: Bulgar Petır Stoyçev, La Manche boğazını 6 saat ile 57 dakikada yüzmekle katederek dünya rekorunu kırdı.


DİĞER HABERLER