BULGARİSTAN'DA OYLAR SATILIKCumartesi, 10 Kasım 2007

BULGARİSTAN'DA OYLAR SATILIKBulgaristan'da 28 Ekim ve 4 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen yerel seçimlerde seçmenlerin oylarının satın aldığı yönünde basında yer alan haberler, demokrasiye gölge düşürdü. Neredeyse, 28 Ekim seçimlerine damgasını vuran bu suçlamalarla ilgili olarak seçimleri takiben soruşturmalar başlatıldı.

Bulgaristan Başsavcısı Boris Velchev, gazetecilere yaptığı açıklamada, oyları satın alanlar kadar oyunu satanlara da cezai müeyyidelerin uygulanması gerektiğini, ancak her zaman olduğu gibi bu suçlamaların ispatlanmasının çok güç olduğunu ifade etti.

Gerçekten de, bir seçmenin her hangi bir partiden para ya da başka bir yardım kabul ettiğini ispatlayabilirsiniz. Ancak o kişinin seçim sandığına gitmeden önce oyunu kime verdiğini ispatlamaya imkan yok. Çünkü seçmenler oy pusulalarını yalnız başlarına kullanıyorlar.

Velchev, her şeye rağmen bu suçlamaların ağırlıklı olduğu bölgelerde ön soruşturmaların başlatıldığını kaydetti. Velchev'e göre, oy satın alınması konusunda bazı bölgelerde halkın tepkisi en üst seviyeye ulaşmış durumda, bu konuda ciddi hukuki işlemlerin yapılmasını talep ediliyor. Öyle ki İçişleri Bakanlığı, bazı bölgelerde oy satma işlemlerinin bir salgın hastalık gibi yayıldığına dikkat çekiyor.

Bulgaristan artık AB üyesi. Bu tip skandalları görmezden gelebilecek bir konumda değil. Bu tip yolsuzluklara en hızlı, en etkili ve ilerisi için en caydırıcı tepkileri vermesi bekleniyor.


DİĞER HABERLER