BULGARİSTAN'DA ULUSAL YAS GÜNÜ



Pazar, 10 Aralık 2006

BULGARİSTAN'DA ULUSAL YAS GÜNÜBulgaristan ülkenin kuzeydoğusunda geçtiğimiz Perşembe günü meydana gelen trafik kazasında hayatlarını kaybeden 18 vatandaşı için bugün yas tutuyor. Bakanlar Kurulunun dünkü olağanüstü toplantısında alınan yas kararından sonra bugün ülke genelinde konser, düğün ve benzeri kutlamalar yasaklanırken, devlet ve kamu kuruluşlarındaki milli bayraklar yarıya indirildi. Hükümet, kazada ö lenlerin yakınlarına 10'ar bin Leva (yaklaşık 10 bin YTL), yaralılara da 5'er bin yardım parası vereceğini açıkladı. Ülke genelinde bir günlük yas ilan edilirken kazanın meydana geldiği Byala kasabasında ise beş gün yas tutulacak. Yetkililer kazaya sebebiy et veren Türk asıllı 24 yaşındaki kamyon sürücüsü Sinan Bedri Ali'nin gözlem altında tutulduğunu belirtirken, kamyonun da teknik incelemeye alındığını kaydetti.
Geçtiğimiz Perşembe günü Rusçuk kentine yakınlarında bulunan Byala kasabası çıkışında meydana gelen trafik kazasında, 18 kişi ölmüş, 5'i ağır 14 kişi yaralanmıştı. Kaza, Byala Tren Garı'nda çalışan işçileri Rusçuk il merkezine götüren bir otobüse, frenleri tutmayan bir TIR arkadan çarpması sonucu meydana gelmiş, Yantra deresine yuvarlanan otobüste bulunan yolcuların 18'i ölmüştü.Kazanın meydana geldiği saatlerde İspanya'da bulunan Başbakan Sergey Stanişev, Eğitim Bakanı Daniel Vilçev, İçişleri Bakanı Rumen Petkov, Doğal Felaketlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Emel Etem ile Sağlık Bakanı Radoslav Gaydarski'ye, derhal kaza yerine göndermişti.

Yine aynı yerde, 1993 yılında Ali Baba adlı Türk seyahat şirketine ait yolcu otobüsü ile bir yük kamyonunun çarpışması sonucu otobüste bulunan 29 yolcu hayatını kaybetmişti.