Bulgaristan'dan Edirnelilere çok kıymetli bir hediyePazar, 27 Kasım 2016

Bulgaristan'dan Edirnelilere çok kıymetli bir hediyeTürkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da görev yaptığı dönemde gittiği lokantada oturduğu sandalye Edirne Belediyesi'ne hediye edildi.


Edirne'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 94'üncü yıl dönümü nedeniyle Gloria Park'ta verilen resepsiyonda Edirne ile özdeşleşmiş ünlü Yunan Ressam Dimitris Nalbantis, Sofya Kütüphanecilik ve Bilişim Teknolojileri Üniversitesi Rektörü Prof. Stoyan Denchev ve ÇEKÜL Vakfı kurucusu ve Başkanı, Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen'e Edirne Belediye Meclis Kararı'yla Fahri Hemşehrilik Beraatı verildi. Fahri Hemşehrilik Beraatı'nı almak için sahneye çıkan Sofya Kütüphanecilik ve Bilişim Teknolojileri Üniversitesi Rektörü Prof. Stoyan Denchev, şöyle dedi:
"Politik ve eğitimci faaliyetlerimi sadece ülkemde değil, yakın komşumuz Türkiye'de de fark edilmesinden gurur duyuyorum. Arkadaşlarımla Tunca Nehri'nde yıkandığımız çocukluğumu özlemle anıyorum. Aynı Tunca Nehri Edirne'den de geçiyor. Osmanlı Devleti'nin başkenti olan Edirne, kendisinde birçok kültür, anıt ve tarih barındırmaktadır. Şehrin günümüzde de bölgede barış ve istikrarının korunması için önemli bir yeri vardır. Edirneliler, Türk halkının kahramanı, Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün laik oğullarıdır."

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'a ilk bakışta çok basit görünen ama çok özel bir sandalyeyi hediye etmek istediğini ifade eden Denchev, "Bu sandalyeye Sofya merkezinde Bulgaria adını taşıyan bir restoranın Kırmızı Salonu'ndaydı. Geçmişte 1913-15 yıllarında Bulgar Krallığı'nda Türkiye'nin askeri ataşesi olan genç ve yakışıklı Mustafa Kemal, sık sık bu sandalyeye oturmuştur" diyerek, sandalyeyi Gürkan'a verdi.

Sandalyede "Türk Halkı'nın büyük evladı Mustafa Kemal Atatürk, çağdaş Türkiye'nin kurucusu, Bulgaristan'ın Çarlık dönemi başkenti Sofya'da askeri ataşe olarak bulunduğu süreçte (7 Ekim 1913- 2 Aralık 1915) Bulgaria' restoranın Kızıl Salonunda bu sandalyede oturuyormuş" yazısını okuyan Gürkan, bu anlamlı hediye için duyduğu mutluluğu dile getirdi. Edirne halkı adına Denchev'e teşekkür eden Gürkan, sandalyenin çok kısa bir süre sonra hizmete girecek olan Edirne Kent Belleği Müzesi'nde sergileneceğini söyledi.


DİĞER HABERLER