Bulgaristan'dan Makedonya'nın AB Üyeliğine DestekPazartesi, 29 Temmuz 2013

Bulgaristan'dan Makedonya'nın AB Üyeliğine DestekBulgaristan Başbakanı Oreşarski, Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski ile görüştü- Oreşarski: "Ortak bayramlarımızı birlikte kutlayalım, iyi komşuluk anlaşması imzalayalım."

Bulgaristan Başbakanı Plamen Oreşarski, Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski ile yaptığı görüşmede, Makedonya'nın Avrupa Birliği (AB) üyeliğine destek verdi.
Bulgaristan'ın güneydoğusundaki Küstendil şehrinde yapılan 40 dakikalık görüşmenin ardından konuşan Oreşarski, Bulgaristan'ın desteğini ima ederek, "Ortak bayramlarımızı birlikte kutlayalım, iyi komşuluk anlaşması imzalayalım" dedi. Oreşarski, böylesi bir yaklaşımın iki ülke arasındaki sorunlara çözüm getirebileceğini söyledi.

Bulgaristan'ın, Makedonya dahil olmak üzere, Batı Balkanlar'daki tüm ülkelerin NATO ve AB üyeliğini desteklediğini ifade eden Oreşarski, Makedonya'nın üyeliğiyle ilgili desteğin ikili dostluk ve iyi komşuluk anlaşmasının imzalanmasına bağlı olduğuna işaret etti.

"Makedon meslektaşıma dürüst sohbeti için teşekkür ederim" diyen Oreşarski, "Siyasi ve dış politika alanında belirgin olan görüş farklılıklarımızın ikili ilişkilerimize engel olmaması gerektiğine inanıyoruz. Bunun ortak sınırımızın iki yanında yaşayan insanlarımız açısından önemli olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

- Makedoya Başbakanı Gruevski

İkili görüşmeden duyduğu memnuniyetini dile getiren Gruevski de bugünkü görüşmelerin, Makedonya'nın Bulgaristan ile arasındaki iyi komşuluk ilişkilerinin göstergesi olduğunu söyledi. Yapılan görüşmelerin ikili ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağına inandığını ifade eden Gruevski, bu tür toplantılarından yeni fikirlerin çıkabileceğine inandıklarını söyledi.

İki başbakanın toplantısına, Bulgar tarafından Adalet Bakanı Zinaida Zlatanova, Ulaştırma Bakanı Danail Papazov ve Tarım Bakanı Dimitar Grekov, Makedonya tarafından ise Adalet Bakanı Vladimir Peşevski, Ulaştırma Bakanı Mile Yanakieski ve Tarım Bakanı Lyüpço Dimovski de katıldı.


DİĞER HABERLER