BULGARİSTAN'DAN TÜRKİYE'YE UYARI: TAŞKIN YAŞAYABİLİRSİNİZPerşembe, 24 Mayıs 2007

BULGARİSTAN'DAN TÜRKİYE'YE UYARI: TAŞKIN YAŞAYABİLİRSİNİZBulgaristan'da bir süredir devam eden yağışlar yüzünden sel alarmı verildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yağışların bir süre daha devam edeceği tahmininde bulunması üzerine Bulgaristan Çevre Bakanlığı, Bulgaristan, Türkiye ve Yunanistan arasında sınır oluşturan Meriç Nehri ile Arda Nehri'nde su taşkınlarının yaşanabileceği konusunda uyarıda bulundu.
Çevre Bakanlığı, iki nehirdeki su seviyesinin düzenli olarak kontrol edildiği ve gelişmeler hakkında Türkiye ve Yunanistan'a bilgi verildiği bildirildi. Yağışlar yüzünden bazı barajlarda da taşkın riski bulunuyor. Çevre Bakanlığı yetkilileri, bazı barajların kapaklarının açılarak, tesislerin bulunduğu nehir yataklarına kontrollü olarak su verildiğini belirtti.
Bu arada başkent Sofya da sel tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Sofya yakınlarındaki iki nehirde su seviyesi kritik noktaya ulaştı.
Sofya Belediye Başkanı Boyko Borisov, başkentin su ihtiyacını karşılayan üç barajda da su seviyesinin kritik noktayı aştığını ifade ederek bu barajların kapaklarının açıldığını bildirdi.
Borisov, yağmurun bu şekilde devam etmesi durumunda Sofya'da olağanüstü hal ilan edilebileceğini açıkladı.


DİĞER HABERLER