BULGARİSTAN'IN ÜNLÜ HALK MÜZİĞİ SANATÇISI İLİYA LUKOV, EDİRNE'DEKİ SVETİ GEORGİ KİLİSESİ'NE ÇAN HEDİYE ETTİPazar, 25 Kasım 2007

BULGARİSTAN'IN ÜNLÜ  HALK MÜZİĞİ SANATÇISI İLİYA LUKOV, EDİRNE'DEKİ SVETİ GEORGİ KİLİSESİ'NE ÇAN HEDİYE ETTİBulgar sanatçı İlia Lukov'un hediye ettiği çanın kiliseye takılmasıyla ilgili Sveti Georgi Kilise'nde bir tören düzenlendi. Törene Bulgaristan'ın çeşitli kentlerinden
İliya Lukov'un özel olarak yaptırıp üzerine adını yazdırdığı çan Kıyık semtindeki kilisede düzenlenen bir törenle çan kulesine takıldı.
Edirne'ye gelen Bulgar vatandaşları ile bazı Kıyıklıların yanı sıra Bulgaristan'ın Edirne Başkonsolosu Angel Angelov, Bulgaristan'ın ünlü şairi Elena Ognyanova katıldı.

Kilisede düzenlenen dini törenden sonra Lukov yaptırdığı ve üzerine adını yazdırdığı çanı görevlilerin yardımıyla yerine taktı. Çanın ilk vuruşunu Başkonsolos Angelov'la birlikte yapan Lukov, böyle tarihi bir günde Edirne'de bulunmaktan son derece memnun olduğunu söyledi.

Törende konuşan Başkonsolos Angelov, "Sveti Georgi Kilise'sinde düzenlenen bu güzel günde bizleri yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyorum. Bulgar vatandaşlarının yanı sıra Türklerin de bizi yalnız bırakmadığını görüyorum. Bu son derece mutluluk vericidir" dedi.

Törenden sonra "En büyük Bulgar halayı" olarak isimlendirilen bir oyun oynayan davetlilere zaman zaman Başkonsolos Angelov ve sanatçı Lukov da eşlik etti. Çan merasimi davetlilere verilen ikramlarla son buldu.


DİĞER HABERLER