Bulgaristan'ın Yükselen Yıldızı BanskoCuma, 21 Eylül 2018

Bulgaristan'ın Yükselen Yıldızı BanskoBulgaristan'ın İstanbul Başkonsolosu Angel Angelov, Bulgaristan'ın, kültür ve turizm anlamında zengin bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, "İnsanları çok misafirperver. Bansko, Bulgaristan'ın önemli bir kayak merkezi. Hem kalite hem fiyat olarak Avrupa'nın en çok tercih edilen destinasyonları arasında geliyor." dedi.

Bulgaristan'ın en önemli tatil merkezlerinden biri olan Bansko'nun tanıtımı amacıyla Çırağan Sarayı'nda basın toplantısı düzenlendi.

Burada konuşan Angelov, Bansko bölgesinin yanı sıra Bulgaristan'ın turizm potansiyelini Türkiye'ye anlatmak amacıyla bu toplantıyı gerçekleştirdiklerini aktararak, etkinliğin hayata geçirilmesinde Türk Hava Yolları'nın (THY) büyük katkısı olduğunu söyledi.

Angelov, Bulgaristan'ın turizm anlamındaki güzelliklerine dikkati çekerek, "Bulgaristan bildiğiniz gibi Türkiye'ye komşu bir ülke ve 11 yıldır Avrupa Birliği üyesi. Bulgaristan, kültür ve turizm anlamında zengin bir potansiyele sahip. İnsanları çok misafirperver. Bansko, Bulgaristan'ın önemli bir kayak merkezi. Hem kalite hem fiyat olarak Avrupa'nın en çok tercih edilen destinasyonları arasında geliyor. Fransa, Almanya veya İsviçre'de özel kayak merkezleri var ama sıcaklığı ancak Bansko'da bulabilirsiniz." diye konuştu.

Türk halkının da Bansko bölgesinde tatil yapmayı çok sevdiğini dile getiren Angelov, şöyle konuştu:
"Bulgaristan'da Türkler kendilerini evlerinde gibi hissediyor. Bulgaristan kayak merkezlerinin dışında termal kaynakları anlamında da çok zengin. Termal kaynaklar açısından Bulgaristan, dünyanın en zengin ülkelerinden biri. Bansko'da çok sayıda termal tesis var. Hem kayak yapıp hem de termal sularda rahatlayıp, tedavi görüyorsunuz. Türk halkının bu güzellikleri görmesini istiyoruz. Pirin Dağları Bugaristan'ın en yüksek dağlarıdır. Bu dağlar kayak için oldukça elverişlidir. Diğer Avrupa ülkelerine göre Bulgaristan'da daha ucuz bir tatil yapma imkanı var. Doğal güzellikleri, termal kaynakları ve sıcak insanlarıyla Bulgaristan'ın sahip olduğu zenginlikleri her yerde bulmanız mümkün değil."

"Türk turistler için Bulgaristan bir cazibe merkezi"

THY Bulgaristan Ülke Müdürü Mehmet Gürkaynak ise Türkiye ve Bulgaristan'ın birçok ortak noktası bulunan komşu ülkeler olduğunu belirterek, "İki ülkeyi birbirine daha da kaynaştırmak ve turizm potansiyelini artırmak için THY olarak taşıma ayağını gerçekleştiriyoruz. Sofya-İstanbul karşılıklı haftada 18 seferimiz var. Mart 2019 itibarıyla günde 3 haftada 20 sefer olacak. Şu an 11 Varna-İstanbul seferi yapılıyor." dedi.

Bansko'nun dünyanın en cazip kayak merkezlerinden biri olduğunu ifade eden Gürkaynak, "Bansko'daki kayak pisti kalitesi, uzunluğu bakımından çok elverişli. Sahip olduğu termal tesisler ve spa merkezleriyle dikkati çekiyor. Dövizdeki durum göz önüne alındığında Orta Avrupa'ya giden Türk turistler açısından Bulgaristan önemli bir cazibe merkezi. THY olarak, Türk misafirlerimizi Bulgaristan'da ağırlamaktan mutluluk duyacağız." şeklinde konuştu.

Bulgaristan'ın güneybatısındaki Bansko, yıl boyunca sunduğu dağ turizmi olanaklarıyla kayak severleri konuk ediyor. Modern kayak tesisleri, sıcak kaynak suları ve temiz havasıyla dikkatleri üzerine çeken Bansko, toplam 17 bin 468 yatak kapasitesiyle hizmet veriyor.


DİĞER HABERLER