BURSA'DA BULGARİSTAN KONSOLOSLUK BİNASININ TEMELİ ATILDISalı, 19 Ağustos 2008

BURSA'DA BULGARİSTAN KONSOLOSLUK BİNASININ TEMELİ ATILDIBursa'da yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının vize ve diğer işlemler için İstanbul'a gitme çilesi sona eriyor. Göçmenlerin tüm işlemlerini Bursa'da halledebilmesi için girişimde bulunan Osmangazi Belediyesi, Bulgaristan Ankara Büyükelçisi Branimir Mladenov'un da katıldığı bir törenle Bulgaristan konsolosluk binasının temelini attı.
Adalet Mahallesi Adalet Meydanı'nda temeli atılan konsolosluk binası için düzenlenen törene, Bursa milletvekilleri Hayrettin Çakmak, Canan Candemir, Mehmet Emin Tutan, Kemal Demirel, AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, Bulgaristan Ankara Büyükelçisi Branimir Mladenov, Bulgaristan Fahri Konsolosu Hayati Korkmaz, Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Konsolosluk binasının göçmen vatandaşlar için büyük bir kolaylık olacağını belirten Başkan Recep Altepe, Bursa'nın hem göçmen nüfusu itibariyle hem de ticari ve ekonomik kimliğiyle önemli bir kent olduğunu söyledi. Altepe, şöyle konuştu: "Böyle bir kentte konsolosluk binasının olmaması büyük bir eksiklikti. Vatandaşlarımız, vize ve benzeri işlemleri yapmak için yıllardır başka şehirlere gitmek zorunda kalıyordu. Belediye olarak Türkiye'de ilk defa bir konsolosluk binasının temelini atıp, yılsonuna kadar hizmete açacağız. Bursa bir Balkan şehridir. Balkan vatandaşların hem ülkelerine gitmeleri, hem de Avrupa ülkelerine gitmeleri durumunda bazı vize sıkıntılarıyla karşılaşıyordu. Ankara ve İstanbul'da verilen hizmetlerin aynısı, artık burada da verilecek."
Bulgaristan Fahri Konsolosu Hayati Korkmaz ise, konsolosluk binası nedeniyle Recep Altepe'ye teşekkür ederek, binanın yapacağı hizmetin önemine işaret etti. Bulgaristan Ankara Büyükelçisi Branimir Mladenov da, Bursalıların bu hizmetlere layık olduğunu belirterek, "Bugün hepimiz için mutlu bir gün. Bursa ve bölgede yaşayan vatandaşlara hizmet verecek olan binanın temeli atmak bizler için önemli. Bu hizmet Bursalılar için büyük bir avantaj. Bulgaristan ve Türkiye ilişkilerinde de büyük bir adım atıldı" diye konuştu. Konsolosluk binasının yılsonuna kadar hizmete açılacağı bildirildi.


DİĞER HABERLER