ÇANAKKALE'DE HASANKÖY (KADINKA) ŞEHİTLERİÇarşamba, 18 Mart 2009

ÇANAKKALE'DE HASANKÖY (KADINKA) ŞEHİTLERİ18 Mart 1915 yılı deniz zaferi "Çanakkale geçilmez" sloganı altında gerçekleşmiştir. Zaferin 94. yıl dönümünü kutlarken üniversite ve okullarda gençler Çanakkale törenlerinde Çanakkale'yi savunan şehit kahramanları anar, türküler destanlar söyler. Bunun nedeni vardır. Dünyada hiçbir şehir Çanakkale ve çevresi kadar efsanelerle, destanlarla yüklü değildir. Destanlara konu olan bu bölge Birinci Dünya Savaşı başlarında Mehmetçiğin Çanakkale savunması ile en büyük destanını tarihe yazar. Çanakkale Boğazı bu destanların geçtiği yerdir. Çanakkale zaferinin Türkiye ve dünya tarihi bakımından geleceği etkileyen önemli sonuçları vardır. Türkiye Cumhuriyet'inin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarih sahnesine Çanakkale'de çıktı, milli bir kahraman olarak tanındı. Bu durum milli mücadele savaşında önderliğini kolaylaştırdı. Türkiye topraklarını bölmek isteyen emperyalist güçlü devletlerinin "hasta adam" tedavisi olmayan Osmanlı İmparatorluğunun çökmüş, yok olmuş durumdaki vazi¬yetini çok iyi bilen Mustafa Kemal Atatürk halkı seferber ederek vatanı kurtardı, düşmanı denize döktü.
Çanakkale zaferlerini kutlarken Hasanköy'ü (Kadınka) dan 230 seneden artı geçmişi bilinen Alioğlar sülalemizden iki şehit bir gazi olduğunu büyüklerimden öğrendim. Onlar dedem Arif'in kardeşleri Salif Ali Alioğlu ve Salibrahim Ali Alioğlu Çanakkale şehitleri. Gazi Şaban Ali Alioğlu 1918 senesinde harpten dönenlerden biridir.
Bizim köyden yukarda saydıklarım da dahil olmakla, Balkan savaşlarına, daha sonra Birinci Dünya Savaşına iştirak edenlerin sayısı 21 kişiymiş. Onlardan savaşlarda şehit olanlar 19, gazi gibi dönenler ise Şaban Çavuş ve Halim Hüseyin Küçükhalil. Şehitlerden sekizinin adlarını öğrenebildim.
Birinci Dünya Savaşında Doğu ve Batı cephelerinden Çanakkale savaşına katılmak için toplanmışlar. Sülalemizin Çanakkale şehidi Salif'in torunları Voden (Musacıklar) köyünde, Salibrahimi'in torunları ise Silistre ili Baştino (Pıtraklı) köyünde yaşamaktadırlar.
Birkaç yıldan beri Alioğları sülalesi karşılaşmaları düzenliyoruz. Her karşılaşmamızda Çanakkale şehitlerini anarak saygı duruşlarında bulunuyoruz.
Şimdi, Çanakkale topraklarında tarlalarını süren çiftçilerin, sürümde saban demirine takılarak yeryüzüne çıkan kemikler şehitlerimizindir. Onun için, Türkiye'de bazı kimselerin ve hatta bazı gazete sayfalarında Bulgaristan Türkleri yerine Bulgar adı kullanmaları onurumuza dokunuyor. Çünkü Anadolu ve Rumeli Mehmetçikleri Çanakkale savaşlarında omuz omuza mücadele ederek kan dökmüş, şehit olarak kutsal topraklarda canlarını feda etmişlerdir.
Çanakkale zaferinin 94.yıldönümü münasebetiyle tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, ruhları şad olsun diyoruz.


DİĞER HABERLER