Cebel yine binlerce Türk'ü bir araya getirdiCumartesi, 20 Mayıs 2006

Cebel yine  binlerce Türk'ü bir araya getirdi17 yıl önce 19 mayıs 1989 tarihinde yüzlerce Türk ayaklanıp totaliter rejimine karşı yürüyüş yaptı. İstekleri zorla alınan isimlerinin geri verilmesi ve Türklerin her türlü özgürlüğüne kavuşması. O günden sonra Bulgaristanın tarihi değişti. 35 yıl zülüm yapan rejimin çökertilmesinin başlangıçı oldu ve ardından 10 kasım geldi ve artık Türkler özgürlüğüne kavuştu. Cebel halkı bu değişim ateşinin kıvılcımını yakmıştı o zaman. Ateş daha sonar artarak kuzeye ve tüm Bulgaristana yayıldı.
İşte o gün 19 mayıs Cebelin bayramı adında kutlanmaya başladı. Yüzlerce Türk bir araya gelip o kötü günlerin birdaha yaşanmaması için dua ediyor.
Bu yıl yine çok sayıda misafirin katılımı ile gerçekleşen 19 mayıs Cebelin bayramı sabah saatlerinde isim değiştirme kampanyası sırasında hayatını kaybedenlerin ruhuna Bulgaristan müslümanları başmüftüsü Aliş Hacı tarafından bir mevlit okunması ile başladı. Daha sonar Cebel belediye başkanı Bahri Ömer törenin açılış konuşmasını yaptı.
Kırcaali Vali yardımcısı Boyka Arabacıeva , HÖH başkan yardımcıları Rosen Vladimirov, Lütfi Mestan ve Kasim Dal, Bursa Bal-Göç başkanı prof. d-r. Emin Balkan Cebellilerin bayramını kutladılar.
19 mayıs 1989 Cebel Türkleri'nin kalkınması olmasaydı 10 kasım 1989 ve Bulgaristanda demokrasi olmayacaktı diye konuşan Lütfi Mestan konuşmasının sonunda bu iki tarih olmasaydı 1 ocak 2007 de olmayacaktı dedi. Türkiyeden gelen milletvekillerinin adına konuşma yapan İbrahim Köşdere Cebel halkının bayramını kutladı.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da Cebel'e Türkiyeden çok sayıda misafir geldi. Milletvekilleri Ali Ayağa , Mustafa Dündar, İbrahim Köşdere ve Nedim Akdemir, Bursa ve İzmir BAL-GÖÇ Başkanları törene katılanlardan bazıları.
Öyleden sonar Ömer Litfi Kültür Derneği müzik, tiyatro ve danş ekipleri gösteri yaptılar. Kutlamalar Bulgar pop sanatçiları Esil Duran ve Rayna nın konserleri ile sona erdi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER