Çekya, Bulgaristan'dan gelen aşısız yolcular için yeni kurallar getirdiPerşembe, 28 Ekim 2021

Çekya, Bulgaristan'dan gelen aşısız yolcular için yeni kurallar getirdi

Çekya, Covid-19 enfeksiyonu riski yüksek veya çok yüksek olan ülkelerden gelen aşısız vatandaşlar için yeni giriş koşulları getirdi. Tedbirler 27 Ekim 2021'den beri yürürlükte ve şu anda yüksek riskli ülkeler grubunda yer alan Bulgaristan vatandaşları için de geçerlidir.

Prag'daki Büyükelçiliğimizin verdiği bilgiye göre, Bulgaristan'dan gelen aşısız vatandaşların seyahatten en fazla 72 saat önce yapılan negatif sonuçlu PCR test raporu ibraz etmeleri gerekmektedir. Negatif sonuçlu hızlı antijen test raporu ile ülkeye giriş olasılığı ortadan kaldırılmaktadır. Onların ayrıca ülkeye varışlarından sonraki 5. ve 7. günler arasında ikinci bir PCR testi yaptırmaları gerekecek.

12 yaş altındaki çocuklara ve aşı sertifikasına sahip aşılı vatandaşlara hiçbir kısıtlayıcı önlem uygulanmayacak.

Bulgaristan'dan gelen tüm yolcular, internet üzerinden yolcu bilgi formunu (Passenger Locator Formu - PLF) önceden doldurmalı ve talep üzerine sınır kapısında sunmalıdırlar. Forma aşağıdaki internet adresinden ulaşılabilir: https://plf.uzis.cz/.

Çekya topraklarından 12 saate kadar transit geçiş durumunda yolculuktan önce ön kayıt veya ülkeye girişten önce veya sonra bir negatif PCR test sonucu sunma zorunluluğu yoktur.

Vatandaşlar, Çekya’ya giriş için mevcut koşullar ve bunların istisnaları hakkında aşağıdaki web sitesinden ayrıntılı bilgi edinebilirler: https://www.mvcr.cz/mvcren/article/coronavirus-information-of-moi.aspx


DİĞER HABERLER