Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Petkov'u kabul ettiCumartesi, 12 Mart 2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Petkov'u kabul etti

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ilişkilerde yeni bir başlangıç ​​yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya Diplomasi Forumu’nun ikinci günündeki temasları kapsamında Başbakan Petkov'u kabul etti. Görüşmede öne çıkan konular Bulgaristan ve Türkiye arasındaki iyi komşuluk ilişkilerinin yanı sıra enerji sektöründe, ekonomi, altyapı ve savunma alanında daha aktif iş birliği arzusu oldu. Petkov ve Erdoğan, ilişkilerde kaydedilen ilerleme ve ulaştırma bakanlarının ikili görüşmelerinden elde edilen iyi sonuçlar ile sınır kapılarındaki trafiği hafifletmek için alınan çabalara dikkat çektiler.

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, ikili, Plovdiv (Filibe) ile İstanbul arasındakiler de dahil olmak üzere ulaşım bağlantılarını iyileştirme ve karayolu bağlantılarını inşa etme ve iyileştirme fırsatlarını tartıştı. Türkiye Cumhurbaşkanı, Bulgaristan Başbakanını hükümetin yolsuzlukla mücadele ve yargı reformu konusundaki kararlılığından dolayı tebrik etti. İkili, bu politikaların daha fazla yatırımcı çekeceği konusunda hemfikir oldu. Petkov, Erdoğan'ı Ukrayna ile Rusya arasındaki diplomatik görüşmelerdeki liderlik rolünden ötürü övdü.

Erdoğan'ın konakladığı otelde basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık iki saat sürdü. Görüşmede Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan ile AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Bulgaristan tarafından ise Hükümet Sözcüsü Lena Borislavova ve Başbakanlık Dış İlişkiler Müsteşarı Vesela Çerneva hazır bulundular.

Yeni Başlangıç

Başbakan Kiril Petkov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Antalya'da yaptığı görüşmenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çok yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik. Bulgaristan ile Türkiye arasındaki yatırım ve ticareti artırma olasılığına dikkat çekerek ekonomik iş birliğini güçlendirmeyi görüştük” diye kaydetti. Petkov’un ifadesine göre, bu görüşme, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkilerde yeni bir başlangıcın işaretidir.

Görüşmede Türkiye'den geçen doğal gaz boru hattı güzergahlarına odaklanılarak enerji kaynakları, tedarikçiler ve tedarik yollarının çeşitlendirilmesi ele alındı. Bu bağlamda Başbakan, Bulgartransgaz Şirketi ile Türk tarafı arasında daha iyi ilişkiler olacağı beklentisini dile getirdi. Petkov, Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ulaşım bağlantısını ve özellikle İstanbul ile Plovdiv arasındaki tren bağlantısını bir başka öncelik olarak vurguladı. Başbakanın ifadesine göre, özellikle turizm sezonu söz konusu olduğunda Burgaz ve İstanbul bağlantısı da büyük önem taşımaktadır.

Başbakan Petkov, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede iki tarafın ortak sınır kapılarımızdan geçişlerde yaşanan yolsuzluğu ortadan kaldırma kararlılığını ele aldıklarını aktardı. Petkov, “Ana öncelik, ne Bulgar ne de Türk sürücülerin yolsuzluğa maruz kalmaması ve kurallara uymama tehlikesine düşmemesidir” dedi.

Antalya Diplomasi Forumu

"Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak" temasıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu, 11-13 Mart tarihleri ​​arasında Antalya’daki NEST Kongre Merkezinde gerçekleşti. 2500 konuğun katılımıyla gerçekleşen foruma 10 000 kişi daha çevrimiçi tartışmalara katıldı. Üç gün boyunca enerji güvenliği, iklim değişikliği ve göç dahil olmak üzere bölgesel ve uluslararası politikanın birçok güncel sorunu hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.  Geçen yılki Antalya Diplomasi Forumu ise 11 devlet ve hükümet başkanı ile 45 bakanı bir araya getirmişti.

Fotoğraflar: AA


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER