"DALGA, DALGA GÖÇ" KİTABI TANITILDICumartesi, 15 Mart 2008

Dün akşam, Kırcaali kitapseverleri, "Ömer Lütfi" kültür derneği'nin girişimleri ile yazar Mehmet Alev'in"Dalga Dalga Göç" kitabıyle tanışma fırsatını buldular.
Önce Türkçe, bu kez de yazarın çevirisiyle Bulgarca olarak yayınlanan kitabın tanıtımını, şair ve araştırmacı Emel Balıkçı üstlenmişti.
Emel Balıkçi kitapla ilgili düşüncelerini şöyle değerlendirdi: "Dalga Dalga Göç" içtenlikle yazılan ve okuyucuyu hemen "89" un o sıkıcı ve baskılı günlerine taşıyan bir eserdir. Zaten, totaliter bir kafayla yönetilen rejim, Türk halkını doğduğu topraklardan koparıp başka ülkelere göndermekle rahat ve huzurlu olacağını düşünüyordu. Öyle oldu ki, Jivkov yanlıları kazdıkları kuyuya kendileri düştüler.
Yazar M.Alev, sanki bir tutanak halinde bu günleri kaydederek bizlere sunmaktadır. İnsanlık, birçok göçler yaşamıştır. Ama böylesine kaba ve patavatsızına rastlamış değildir. Göç, onlarca, yüzlerce aileyi toplayacağı yerde parçalamış, birçoğunu da ortadan kaldırmıştır. Bu katliam sırasında yaşanan trajedileri, acıları kitapta bulmak mümkündür...
Yazarın dili, anlatımı akıcılığı ile de dikkatı çekmektedir..."
Mehmet Alev, kısa konuşmasında önce okuyucularını selamladı ve kitapla ilgili bazı gelişmeleri dile getirdi. Yazara göre, "Büyük Gezi" olarak tanımlanan "89" Göçü, Bulgaristan halkına iyi anlatılmamıştır. Hele politikacılar, konuyu istismar etmekle yetiniyorlar. Nedenlerini ve sonuçlarını da öğrenmek istemedikleri apaçık ortadadır.
Gazeteci Todor Muhtarov, konuşmasında yazarın olaylara, gerçekçi bir yaklaşım sergilediğini vurguladı. Kişisel ve vatandaşlık görevini cesaretle yerine getirdiği için yazarı kutluyorum, dedi.
"İstikbal"Vakfı başkanı Nurettin Mehmed, kitabı bir solukta okuduğunu ve yeniden "1989"yazını, heyecanları ve acıları yaşadığını sözlerine ekledi.
Emekli Türkçe öğretmeni ve müfettişi, Sebile Babayeva, "89" Zorunlu göçünün Türk insanının bağrında onmaz yaralar açtığını dile getirdiğini belirttikten sonra, yazar,"Dalga Dalga Göç" kitabında bütün bunları bizimle paylaşıyor. Kendi aile dramını da ...dedi.
Kitabı tanıtma gecesi, ses ve saz ustası Beysim Beysim'in katılımıyle geç saatlere kadar samimi bir havada sürdü. Ayrıca yazar M. Alev, hayranlarına imzalı olarak eserini sundu.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER